Cetinjanin Zlatko Borozan, paraglajder pilot, već tri godine "pleše sa oblacima". U razgovoru za MONDO otkriva kako je ostvario svoj san, koliko košta paraglajder, gdje je letio... "Opasan je onoliko koliko ga sam pilot učini opasnim"
Svi smo barem jednom u životu sanjali da letimo. Zamišljali smo taj trenutak kada smo sami gore, kada plešemo sa oblacima i jedino sto narušava tišinu je skok adrenalina u nama.
Zlatko Borozan sa Cetinja je taj san ostvario. Zavisnik o adrenalinu i zaljubljenik u paraglajding. Ovaj ekstremni sport je bio njegov san iz djetinjstva.
“Još kao dječak sam imao veliku želju da letim. Prije tri godine, na nagovor mog druga i pilota paraglajdera Slobodana Vojičića taj san mi se ostvario. Sa njim sam napravio i svoj prvi let. Nakon nešto više od jednog sata leta, predivnog pogleda na naše primorje i vjetra koji para tišinu znao sam da ću nastaviti time da se bavim. Ni dan danas nemam riječi da opišem ono što sam doživio, to jednostavno ne može da se opiše, ne postoje riječi za takav osjećaj“, kazao je Zlatko za MONDO.
On dodaje da je bilo dosta odricanja, a da bi mogao samostalno letjeti i imati zvanje paraglajder pilota morao je završiti školu za obuku pilota paraglajdera.
“Obuku sam završio na Zlatiboru u sertifikovanoj školi od naše Agencije za civilno vazduhoplovstvo, koja je trajala nešto više od godinu dana. Kroz obuku sam prošao kroz praktični i teoretski dio, od upoznavanja opreme, rukovanja, do pravilnika propisa meteorologije i svega što je potrebno za bezbjedno rukovanje i letjenje. Odricanja je bilo mnogo, ali ljubav i želja da ostvarim svoj san, učinili su da sve to sa lakoćom savladam.“
Za ovaj ekstreman i vrlo zahtjevan sport, neophodna je bila pomoć i podrška najbližih, koja je Zlatku dala vjetar u leđa.
„Bez podrške svojih najbližih i svog kolektiva na čelu sa gospodinom Deanom Krivecom koji mi je sponzorisao kompletnu opremu, u ime firme Petrol, vjerovatno ne bih uspio da ostvarim svoj san i krenem dalje. Kako oprema za paraglajding nije jeftina i košta kao jedan prosječan automobil, onda vam je sigurno jasno šta je sve bilo potrebno i koliko mi je njihova pomoć značila, na čemu sam im neizmjerno zahvalan“, objasnio je naš sagovornik.
Paraglajding je kod nas od skoro počeo da "živi", tako da većina nije ni upoznata sa svim prednostima i manama ovog sporta. Zato i reakcije Zlatkovih najbližih nisu bile iznenađujuće.
„Bilo je onih koji su to prihvatili sa oduševljenjem i pohvalom, ali i onih koji su me skeptično gledali i vjerovatno se pitali da li sam normalan“, kazao je Zlatko uz smijeh.
On dodaje da je paraglajding etiketiran kao opasan sport, ali da to baš i nije tako. Opasan je onoliko koliko ga sam pilot učini opasnim.
Njegov prvi samostalni let je bio ispunjen uzbuđenjem od same pripreme za let pa sve do slijetanja. Trajao je 15 sekundi, na visini od 20 metara.
Ljepotama Crne Gore je dao prednost pa je, nakon Zlatibora, ovjerio domaći teren Plava i Brajića, koji su idealni za paraglajding.
„Svaki let nosi nešto novo. Samim tim što se mijenja sredina, predjeli nad kojima se leti, sve je drugačije... U tome i jeste draž," objašnjava Zlatko za MONDO.
Zlatko dodaje da dužina i daljina samog leta zavise od više faktora.
„Više faktora utiče na to... Prije svega vremenski uslovi, teren iznad kojeg se leti, tip paraglajdera, obučenost i znanje pilota, tako da trajanje leta može biti od nekoliko minuta do par sati, a razdaljina koja može da se preleti može iznositi i do 500 kilometara“, objašnjava Zlatko.
Zlatko koristi krilo koje je predviđeno za početak, pa je njegov najduži let do sada trajao 1 sat i 30 minuta.
On ne krije da strah postoji, i da na jake udare vjetra niko ne može da ostane imun.
„Do sada nisam imao nezgodnih situacija kojima nisam mogao da vladam. Dešavalo se da se pojača vjetar i da bude turbulentno, ali tada treba biti priseban i savladati strah koji postoji. Vremenom se navikneš na to i usresrediš na onaj najljepši dio koji slijedi.“
Zlatko kaže da je Crna Gora idealna za paraglajding, te da su tereni pogodni od sjevera do juga zemlje.
„Nismo ni svjesni šta sve Crna Gora ima, kakve su to prirodne ljepote. Kada letite nad nekim planinskim masivom, stopite se sa prirodom i sve izgleda kao bajka“, kazao je Zlatko.
Osim Crne Gore, širom svijeta ima toliko mjesta koja su idealna za paraglajding. Zlatko posebno izdvaja Oludeniz i poletište Babadag na 1700 metara nadmorske visine.
„Jedno od najljepših mjesta za paraglajding se nalazi u Turskoj, ima predivan pogled i tu dolaze piloti iz cijelog svijeta. Želio bih da u skorijoj budućnosti posjetim Oludeniz, to je moj trenutni cilj i san“, navodi Zlatko.
Izvor: MONDO/Zlatko BorozanSvima onima koji se boje visine Zlatko poručuje da mali strah na početku brzo zasjeni fenomenalan osjećaj i da vrijedi pobijediti strah i probati.
„Kao neko ko leti i bavi se time, preporučio bih svima da stisnu zube i pobijede strah. To je samo onaj jedan tren prije polijetanja, kada hrabrost igra igru, nakon toga zaboravite na sve. Ono što doživite i prođete tokom leta, vrijedno je malog straha na početku.“
Kao svaki sport i paraglajding iziskuje mnogo truda, rada, usavršavanja i odricanja...
„Kako bi napredovao i bio uspješan svakodnevno moraš biti posvećen, tako da me čeka puno rada... Početkom sledeće godine u planu mi je dobijanje dozvole za tandem, a onda u nekom skorijem periodu da se posvetim akro paraglajdingu, što mi je zaista i želja da radim“, zaključuje Zlatko za MONDO.