Ove sezone Srbija je svima dokazala da zaslužuje dva mesta u Evroligi. Zvučna pojačanja, sjajne igre, najviše pobeda i ubedljivo najviše navijača, sve to su dala naša dva najveća kluba ovom takmičenju. Ipak, sledeće sezone mogu da ostanu bez takmičenja u eliti!
Završena je Evroliga za srpske klubove. Prvo je takmičenje završila Crvena zvezda koja je uz mnogo uspona i padova na kraju završila takmičenje kao deseta u regularnom delu takmičenja sa dve pobede manje od Fenera i Žagirisa koji su ušli u Top 8 i pobedom manje od devete Baskonije.
Partizan je sjajnom igrom u drugom delu ligaškog dela sezone stigao do šestog mesta sa 20 pobeda, poveo sa 2:0 protiv velikog Real Madrida, bio na pragu prolaska dalje, a onda su naseli na jednu provokaciju i sve se preokrenulo. Nakon povreda, suspenzija i tenzija, Real je preokrenuo i prošao dalje, pa će se u Kaunasu gledati "El Klasiko" u polufinalu.
Sezona naravno nije gotova za "večite", čeka nas prvo borba za titulu u ABA ligi, a samo onoga ko osvoji trofej čeka sigurno mesto u eliti naredne godine. Što praktično znači da Srbija može da ostane bez mesta u eliti!
PODELJENA SKORO SVA MESTA!
Od 18 mesta u narednom izdanju Evrolige, za sada je podeljeno čak 15! A Licencu imaju redom Barselona, Baskonija, Real Madrid, Olimpijakos, Panatinaikos, Makabi, Efes, Fenerbahče, Olimpija Milano, Žalgiris, Bajern i Asvel, što znači da je to već 12 mesta zauzeto. Na to ide Alba koja ima višegodišnju "specijalnu pozivnicu" i pitanje je sezone kada će se ona pretvoriti u stalno mesto. Četrnaesti učesnik naredne sezone je Monako sa još jednom "specijalnom pozivnicom" koja traje iz godine u godinu, a tek 15. mesto zasluženo je na terenu i dobiće ga Gran Kanarija koja je sa kapitenom Oliverom Stevićem osvojila Evrokup. Ostaju tri upražnjena mesta, od čega su dva "speciijalne pozivnice" za tim po izboru Evrolige, a jedno ide ABA ligi, mada se i ovo mesto vodi kao fazozna "specijalna pozivnica".
NIKO NE GARANTUJE PARTIZANU I ZVEZDI!
Jedno mesto u ABA ligi ne mora da bude upražnjeno za neki od srpskih timova. Već smo videli i Budućnost i Cedevitu (doduše tad zagrebačku) kako igraju Evroligu, a sigurno da ova dva tima nemaju nameru da predaju belu zastavu i da dozvole srpskim timovima koji su dominirali u regularnom delu sezone da se lako dočepaju pehara i mesta u evropskoj eliti. U slučaju da Crvena zvezda ili Partizan osvoje ABA ligu, tim koji to ne bi uspeo bio bi ostavljen na milost i nemilost birokrata iz Evrolige koji onda imaju da dodele još ta dva mesta kome god žele.
NAJVIŠE POBEDA, NAJVIŠE NAVIJAČA, NAJMANJE PRAVA
Crvena zvezda i Partizan su doneli Srbiji 37 pobeda u Evroligi ove sezone, najviše od svih zemalja koje imaju dva predstavnika. Turci sa Fenerhačeom i Efesom imaju 36 pobeda, Grcima su Olimpijakos i Panatinaikos doneli 35 pobeda, Francuzima Monako i Asvel 29, a italijanski timovi Olimpija iz Milana i Virtus imaju takođe 29 trijumfa.
Što se tiče publike, o tome ne treba ni trošiti reči. Partizan je imao preko 300.000 navijača u "Beogradskoj Areni" tokom regularnog dela takmičenja, oko 350.000 kada se dodaju dva meča sa Realom, dok je Crvena zvezda prosečno u "Pioniru" imala preko 7.000 navijača, što je ukupno više od 120.000 ljudi. Sveukupno je u Beogradu preko 450.000 ljudi gledalo Evroligu ove sezone, a ako zaista Crvena zvezda pređe u "Arenu" sledeće sezone ta brojka bi lako mogla da dođe i do 600.000.
Da je Beograd grad košarke to je jasno. Svi su bili oduševljeni i sa oba Fajnal fora u prestonici Srbije, a Partizan i Zvezda redovno pune stranice stranih medija i oduševljavaju košarkašku Evropu. Ipak, sredinom maja ne znaju šta ih čeka naredne sezone.
KOLIKO MESTA IMA I KO GA HOĆE?
Pošto Rusa izvesno neće biti naredne sezone, sada su ostala tri upražnjena mesta u narednom izdanju Evrolige. Jedno ide za ABA i tu ćemo se nadati da će neki od srpskih klubova uzeti kartu za narednu sezonu, a onda ostaju dva "vajldkarda".
Od ovogodišnjih evroligaša naredne sezone mesto u 18 naredne sezone nemaju Partizan, Crvena zvezda, Virus i Valensija. Valensija je najbliža da ga izgubi pre svega jer sa Gran Kanarijom već imamo četiri španska tima u Evroligi naredne sezone. Virtus je već krenuo u bombastično najavljivanje pojačanja. a razlog za to je upravo da bi se Evroliga ubedila da ih i naredne sezone ostavi u takmičenju.
Ipak, Evroliga ne krije da hoće tim iz Pariza u takmičenju, takođe da žele da poguraju London koji je ove godine igrao Evrokup u prvi rang evropske košarke, a Dubai je spreman da ponudi ogroman novac za mesto u Evroligi, mada nema ligu ni tim. Ipak, novac bi to vrlo lako "ispeglao".
I ŠTA ĆEMO SAD?
Gledaćemo ABA i navijati za naše. Na našim klubovima je da osvoje pehar i da nam obezbede Evroligu u Beogradu naredne sezone, a onda ćemo videti kako će se odvijati situacija sa dva preostala mesta.
Jedno je sigurno, a to je da ta dva mesta zaslužujemo. Monako i Asvel sa ubedljivo najslabijim posetama u Evroligi prošle sezone su već sigurni, Panatinaikos koji je kršio finansijske propise i već nekoliko sezona je na dnu tabele takođe ne brine za mesto u eliti. Turci imaju dva mesta, Španci čak četiri, Italijani dva iako je teško oceniti Seriju A kao jaču od ABA lige. Turci su ove sezone prošli lošije od Srbije u Evroligi, pa nema govora da Efes ili Fener strahuju.
Crvena zvezda i Partizan 11. maja, kako stvari stoje formalno, mogu i da ostanu bez Evrolige. Ništa novo, evropska košarka ide po starom, a na Beogradu i Srbiji je samo da i dalje vole košarku. A oni šta odluče, odluče.