Sistem Dragoljuba Đuretića je već donio uspjeh prvom šampionu nezavisne Crne Gore, a dobre igre su produkt kvalitetnog rada u mlađim kategorijama.
Mali milion puta smo čuli od domaćih stručnjaka da stvaranje mladih igrača i rezultat ne idu zajedno. Naravno da ne idu, kad nijedan klub u 1. CFL nema dugoročan plan, a kamoli kvalitetan sistem u radu sa mlađim kategorijama.
Dokaz za to je veliki broj omladinaca puštenih niz vodu, jer samo poneko dobije šansu u prvom timu.
Međutim, Zeta je izuzetak!
A šta bi bilo tek da igrači primaju plate…
Prvi šampion nezavisne Crne Gore ima ubjedljivo najmlađi tim u ligi, samo su golmani Namasko (31 godina), Spasojević (25), štoperi Baošić (23), Vujačić (24), vezisti Milojko (24) i Adžović (24) stariji od 21 godine, a ti momci trenutno dijele prvo mjesto na tabeli sa ekipama Sutjeske i Budućnosti sa po 25 bodova, te 12 utakmica ne znaju za poraz.
Međutim, nije Zeta koja kuburi sa finansijama izgradila sistem preko noći, već je to uradio iskusni strateg Dragoljub Đuretić, koji je gotovo sve igrače trenirao u svojoj školi fudbala AS, kasnije kroz mlađe selekcije “vukova”, a sada su zajedno svi u prvom timu.
“Gro igrača Zete, praktično svi bez petorica - Namasko, Baošić, Adžović, Milojko i Tuzović - su djeca koja su ponikla u mojoj školi As. Znam tačno koliko ko može, igrači znaju moj rad. Sve se poklopilo - moje iskustvo i njihova mladost”, rekao je Đuretić, koji ima pedagoški i očinski odnos prema prvotimcima.
“Vodim ih praktično od sedme godine, kasnije smo sarađivali kroz mlađe selekcije Zete. Ne konstantno naravno. Uz sve to, atmosfera u svlačionici je sjajna. Ko bi igrao bez toliko plata, bez momci koji su željni afirmacije”.
Prvotimci Zete mjesecima ne primaju platu, ali igraju za svoj merak. Nemaju sa čim da se osvježe nakon utakmice, ali briga ih za to. Konačno je neko otvorio oči svim našim prvoligašima da spas našeg fudbala leži u mlađim kategorijama. A prednost Đuretića u odnosu na ostale trenere
je činjenica što zna da spremi omladinca za igranje u prvom timu.
“Ne bih želio da dijelim lekcije ostalim klubovima, ali mislim da treneri nemaju strpljenja zbog jurnjave za rezultatom. Ne možeš da daš šansu omladincu i da očekuješ da ti odmah riješi utakmicu”, rekao je Đuretić, koji se nadovezao...
“FSCG je uveo pravilo da na terenu moramo da imamo jednog igrača ispod 21 godine, dok u Drugoj ligi moraju da budu tri. Iskreno, povećao bih tu granicu. Jer, ako igrač ne dobije šansu sa 18 godina kada se završi omladinski staž, ta djeca se izgube. Završavaju karijeru, okreću se drugim stvarima”.
Jasno je, strpljenje je ključ svega!
“Mladom igraču treba kontinuitet, dati mu šansu da odigra četiri - pet utakmica, da se vidi može li. Niko nije postao igrač na jednoj utakmici. Mislim da u našoj ligi talentovana djeca zaslužuju šansu u prvom timu. Najlakše je dovesti igrača od 30 godina, dati mu dobru platu i praviti rezultate”, jasan je Đuretić.
Zeta u svom sastavu redovno ima po pet - šest omladinaca, a to je na derbi protiv Budućnosti (trijumf Zete 2:0) u subotu dovelo veliki broj menadžera na stadion pod Goricom. Predstavnici Lila, Hajduka, Udinezea i Midtjilanda su gledali talentovane klince, a MONDO je već pisao da je Lil zainteresovan za Nikolu Krstovića.
MONDO: Lil gleda Nikolu Krstovića!
Međutim, Đuretić ne zna do kada će trajati serija Zete…
“Sve je to lijepo, ali vidjećemo do kada će trajati naša serija nepobjedivosti. Najveći naš problem je igranje u ritmu srijeda - subota, jer nemamo svježinu”, poručio je trener Zete, čija će ekipa u srijedu u okviru četvrtfinala Kupa igrati protiv Petrovca.
Ali, umor, neprimanje plata i “mali million problema” se zaboravi kada jedan 18-godišnjak postigne gol…
“Radost malog Lazara Lambulića nakon gola za 2:0 protiv Budućnosti ne može da se opiše. Ima 18 godina, do sada je odigrao možda 40 minuta u Prvoj ligi. Njemu su se vidjele suze u očima. To je nevjerovatan osjećaj za mene, jer sve te momke gledam kao svoju djecu”, podvukao je Dragoljub Đuretić.