Uvodi se i taksa za luksuz... I još mnogo toga - FIFA je odlučila da fudbalu doda nova pravila!
Posle implementacije VAR sistema, čeka nas još noviteta u fudbalu!
FIFA je odlučila da značajno promeni stvari koje trenutno ne smatra dobre u ovom sportu, a prvi na udaru biće dosadašnji transfer sistem koji favorizuje bogatije klubove i dozvoljava im da "precenjuju" igrače, bez obzira na takozvani finansijski fer-plej.
Prema pisanju agencije "Rojters", koja je imala uvid u izveštaj "specijalne jedinice" FIFA, predložena je potreba algoritma za izračunavanje obeštećenja!
U izveštaju se navodi da trenutni sistem ima mnogo mana među kojima je najkritikovanija to što se pretvorio u "špekulativno tržište", da je moguća "eksploatacija mladih igrača", kao i da to nije u skladu sa idejama na kojima počiva fudbal.
Upravo to je razlog da se razmotri "izračuvanje obeštećenje" kojima bi došlo do potpune objektivnosti i transparentnosti.
Predsednik FIFA Đani Infantino još je pri izboru 2016. godine naznačio da mu je važno da se ovo pitanje reši, a jedno od rešenja jeste matematička formula odnosno algoritam koji primenjuje CIES - Međunarodni institut za fudbalsku statistiku iz Švajcarske.
Oni koriste 19 varijabli među kojima su godine, pozicija, liga u kojoj je igrao, broj postignutih golova, "aktivnost" u klubu i reprezentaciji, nivo kluba koji ga kupuje itd.
Tako bi na osnovu "nauke" bila utvrđena suma koju klub treba da plati za igrača, pa ne bi dolazilo do basnoslovnih "gađanja brojkama" tokom prelaznog roka, niti bismo viđali da mladi igrači iz Brazila - bez velikog iskustva - napuštaju domovinu za 40 i više miliona.
I nije to jedina promena...
FIFA ima ideju da uvede i "taksu na luksuz" po ugledu na NBA - gde bi se od "kažnjavanih" klubova koji su trošili više nego što su zarađivali - pravio "solidarni fond" od koga bi koristi imali manji i siromašniji klubovi.
Ideja FIFA je da se uvede i ograničenje na broj pozajmljenih igrača u toku jedne sezone - gde bi klubovi mogli da pozajme tek od šest do osam fudbalera.
Smatra se da neki klubovi, poput Čelsija, preteruju kada na pozajmicu šalju većinu svojih mladih igrača, te da se tako gubi pravi smisao, te se u izveštaju razmatra i to da mnogi od njih tako prestaju da razvijaju svoj talenat.
Postoje i promene koje se tiču agenata u fudbalu kako ne bi dolazilo do korupcije, a videćemo kako će se ove ideje "primiti" u javnosti.
Ipak, najčešće odlučuju oni najbogatiji klubovi.