Šef srpske diplomatije Ivica Dačić uručio je danas srpskim odbojkašicama, evropskim prvakinjama, diplomatske pasoše Srbije.
One vladaju Evropom o svijetom i država Srbija im se odužuje!
Nakon što je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas organizovao prijem za odbojkašice Srbije, koje su na Evropskom prvenstvu u Turskoj, odbranile titulu prvaka Evrope, prvi potpredsjednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić uručio im je danas diplomatske pasoše.
Dačić je istakao da je ovaj čin prilika da se država i na ovaj, više nego simboličan, način oduži sportistima koji godinama donose medalje Srbiji.
"Nije diplomatski pasoš preduslov da naši trofejni sportisti budu ambasadori naše zemlje, oni su već svojim rezultatima i ponašanjem to dokazali", rekao je on.
Odbojkašice Srbije zahvalile su Dačiću na ovom lijepom gestu države i izrazile nadu da će država i dalje podržavati sportiste, budući da je ovim činom država pokazala stepen vrednovanja njihovih dostignuća i načina na koji predstavljaju zemlju u svijetu.
"Ovo je, zaista, lijep gest države i polaskana sam što sam dobila diplomatski pasoš. Želim da izrazim veliku zahvalnost ministru spoljnih poslova Ivici Dačiću, a mi ćemo se potruditi da opravdamo ulogu ambasadora naše države i da budemo najbolje i najvrijednije", rekla je Maja Ognjenović, kapiten tima, u ime svih odbojkašica koje su dobile diplomatske pasoše.
ŠTA ZNAČI DIPLOMATSKI PASOŠ I KO MOŽE DA GA IMA?
Diplomatski pasoš trebalo bi da služi za lakše obavljanje državnog posla u inostranstvu. Svaka zemlja određuje uslove prema kojima izdaje diplomatske pasoše, na osnovu međunarodnog pravnog okvira. U Srbiji je izdavanje diplomatskih pasoša regulisano Uredbom Vlade Srbije.
POVEZANE VIJESTI
- ŠAMPIONKE: Vidimo se ovdje i poslije Tokija!
- One su već dinastija: Srbija šampion Evrope!
- Evropske šampionke: Dokazale smo da smo najbolje!
Pored diplomatskog personala ministarstva spoljnih poslova, odnosno osoba sa statusom od atašea i sekretara do savjetnika i ambasadora, diplomatski pasoš posjeduju Predsjednik Republike, predsjednik vlade, ministri u vladi, predsjednik skupštine i predsjednici najviših pravosudnih tijela Republike Srbije, najviši organi bezbjednosnih i obavještajnih službi, guverner Narodne banke, načelnik Generalaštaba Vojske Srbije, kao i druge osobe kojima se diplomatski status daje diskrecionim pravom u cilju vršenja poslova od interesa za Republiku Srbiju u inostranstvu.
Osim državnih državnih funkcionera i diplomatskih službenika, odlukom ministra ovaj pasoš mogu da dobiju i drugi "zaslužni" građani.
Diplomatski pasoš, koji važi pet godina, omogućava brzi prelazak državne granice i putovanje bez viza u mnogo zemalja.
Diplomatske pasoše dobijaju već godinama poglavari vjerskih zajednica, pa ga tako posjeduje i patrijarh, ali i pojedine vladike.