Novi šampioni svijeta deklasirali i Norvešku u borbi za zlato. Nema im ravnih!
Istorija u Herningu!
Reprezentacija Danske pokazala je da je najbolja na svijetu i u finalu rutinski pobijedila rivala, reprezentaciju Norveške!
Mikel Hansen (na slici), strijelac sedam golova, i saigrači tako su ispisali istoriju rukometa svoje zemlje, jer su se prvi put popeli na krov planete i objedinili olimpijsko i svjetsko zlato!
Ovog januara Hansen, Rasmus Lauge i saigrači su pobijedili u svih 10 utakmica svjetskog prvenstva i pokazali da su bez premca najbolji i najdominantniji tim. Osvajanjem titule ujedno su izborili i plasman na Olimpijske igre 2020, gde će takođe braniti tron.
Norveška - Danska 22:31 (11:18)
Kao i u polufinalnom meču protiv Francuske (38:30), Danci su kontrolisali i igru i rezultat, dopustivši protivniku samo (prvih) pet minuta ravnopravne utakmice.
Desno krilo Lase Svan Hansen trgao je domaćina finala pri rezultatu 5:4 za Norvešku, tako što je počeo i završio seriju 4:0. Od tog trenutka, nije postojala ni najmanja dilema oko toga ko će postati šampion svijeta.
Kreator igre Norvežana, Sander Sagonsen, trudio se da održi ekipu u kakvom-takvom egalu, ali su Rasmus Lauge i Magnus Landin Jakobsen u završnici prvog dela donijeli Dancima "plus 6", a Mads Mensah Lansen je iz čvrste odbrane doneo i do tada maksimalnih "plus 7".
Poslije takvog prvog dijela, nastavak finala bio je stvar protokola, koji su navijači iskoristili da proslave pobjedu, a sjajni Hansen, lider ove generacije, da završi finale sa sedam postignutih golova! Prednost novih šampiona je desetak minuta pre kraja iznosila i "plus 11"!
Danci su pobjeđivali od početka do kraja turnira, pokazali za klasu bolji rukomet od ostalih i apsolutno zasluženo prvi put stali na svjetski tron, poslije tri poraza u finalima (1967, 2011. i 2013. godine).
Konačan plasman reprezentacija na Svetskom prvenstvu u Danskoj i Njemačkoj:
1. Danska
2. Norveška
3. Francuska
4. Nemačka
5. Švedska
6. Hrvatska
7. Španija
8. Egipat
9. Brazil
10. Mađarska
11. Island
12. Tunis
13. Katar
14. Rusija
15. Makedonija
16. Čile
17. Argentina
18. Srbija
19. Austrija
20. Bahrein
21. Saudijska Arabija
22. Koreja
23. Angola
24. Japan