Prvi put u istoriji, Poljska je dobila svjetsku prvakinju u toj disciplini, pošto je Ana Rogovska sa visinom 4.75 metara bila bolja od konkurencije.
Senzacija u skoku sa motkom za žene! Svetska rekorderka, Ruskinja Jelena isinbajeva ostala je ne samo bez zlatne medalje na Svjetskom prvenstvu u Berlinu, nego i bez odličja uopšte!
Prvi put u istoriji, Poljska je dobila svjetsku prvakinju u toj disciplini, pošto je Ana Rogovska sa visinom 4.75 metara bila bolja od konkurencije. Interesantno, drugo mjesto podijelile su Amerikanka Čelsi Džonson i Poljakinja Monika Pirek, koje su preskočile 4.65.
Jelena Isinbajeva je, samouvereno, odlučila da skače tek na visini o 4.75, ali je prvi pokušaj bio više nego loš. Nije uspjela čak ni da dobaci do ljestvice. Potom je odlučila da sačuva dva preostala skoka i da se oproba na visini od 4.80.
Za to vrijeme, Poljakinja Rogovska preskočila je 4.75 i čekala je da vidi šta će uraditi Isinbajeva. Kada je Ruskinja i drugi put oborila ljestvicu, nastalo je neopisivo slavlje Poljaka na stadionu u Berlinu.
Iznenađenje se dogodilo i u trci na 3.000 metara stipl za žene. Svjetska rekorderka, Ruskinja Galina Galkova vodila je do posljednjeg kruga, ali je Španjolka Marta Domingez vrebala iz senke. Galkina je, u međuvremenu, padala i nije mogla da izdrži tempo, a Domingez je držala "na oku" drugu Ruskinju Radzvansku i u sjajnom finišu domogla se zlatne medalje u vremenu devet minuta, sedam sekundi i 32 stotinke.
Galkina je ostala bez medalje.
U ponedjeljak su se radovali i Slovenci, koji imaju svjetskog prvaka u bacanju kladiva. Riječ je o Primožu Kozmusu. Olimpijski prvak i vicešampion iz Osake, kolekciji medalja sada je dodao i zlatnu iz Berlina, hicem od 80,84 metara.
Drugo mjesto osvojio je Poljak Simon Ciolkovski (79,30 metara), a bronzana medalja pripala je Rusu Alekseju Zagornom (78,09 metara).
(MONDO)