Iz klice posijane na Vaskrs 1946. godine izrastao jedan od najvećih gradskih derbija planete, piše Alo
Bio je Vaskrs, 21. april 1946. godine. Taj dan je vječno upisan u istorijske knjige srpskog fudbala jer su na najradosniji praznik (koji se tad istina nije slavio, posle promjene državnog uređenja države) prvi put odmjerili snage Crvena zvezda i Partizan, najtrofejniji klubovi Srbije koji su vremenom postali najveći rivali. Iz klice posijane na Vaskrs 1946. godine izrastao jedan od najvećih gradskih derbija planete.
"Na stadionu „20. Oktobar” odigrana je prošle nedelje davno očekivana utakmica između „Partizana” i „Crvene Zvezde", počeo je izvještaj beogradski sportski nedeljnik „Fiskultura” 25. aprila 1946. Kao što se vidi iz navedene rečenice, već od prvog susreta, iako je bio prijateljski, dvoboji ta dva kluba su se iščekivali sa posebnim zanimanjem. Prvi vječiti derbi je odigran na igralištu posle rata ugašenog BSK, na kome je 1949. sagrađen armijski stadion, čiji je danas vlasnik Partizan.
Tog 21. aprila je pobijedio Partizan rezultatom 2:0. U listu "Fiskultura" golovi su ovako opisani:
„U 32. minutu prvog poluvremena Rupnik se je iznenada stvorio pred protivničkim golom, i iz neposredne blizine, koso po zemlji, postigao prvi gol. U 14. minutu drugog poluvremena, lijepa kombinacija Matekalo – Rupnik – Mihajlović završila se u Lovrićevoj mreži”.
Interesantno je da su igrači Partizana na tom meču igrali u bijelim dresovima, dok su crveno-bijeli imali plavu opremu.
Evo i spiska momaka koji su igrali taj istorijski prvi duel: Šoštarić, Brozović, Čolić, Krnić, Atanacković, Simonovski, Rupnik, Kašanin, Atanacković, Bobek, Jezerkić, Mitić, Tomašević (stoje), Drenovac, Petrović, Đurđević, Đajić, Palfi, Stanković, Mihailović, Ćirić i Lovrić.
Još jedan zanimljiva činjenica je da je pet godina prije rođenja vječitog derbija, na Vaskrs 1941, bilo je predviđeno svečano otvaranje novog stadiona Sport kluba Jugoslavija (na njegovom mjestu je sad Zvezdin stadion) i čak je to trebalo da učini lično kralj Petar II. Međutim, 20. aprila te godine, zemlja je već bila okupirana, pa od otvaranja nije bilo ništa.