Bivši fudbaler Mančester junajteda Pol Ins postao je prvi crni engleski trener u istoriji Premijer lige.
Nekadašnji reprezentativac Pol Ins u nedelju je imenovan za menadžera Blekburna, čime je postao prvi tamnoputi Englez na klupi nekog člana Premijer lige.
Iako je rasizam u svjetskom fudbalu odavno sveden na sporadične incidente, najbolji engleski klubovi su za prve stručnjake po pravilu birali bijelce, a izuzetak predstavljaju samo Holanđanin Rud Gulit (Čelsi, Njukasl) i Francuz Žan Tigana (Fulam).
Ins je prije godinu-dvije izjavio da je boja kože važan faktor u njegovom trenerskom tavorenju i da ga to što je crnac ograničava na ekipe kao što su Maklsfild ili Milton Kins Dons, sa kojima je ovog proljeća postao šampion četvrte lige.
Sada će imati šansu da pokaže sve što zna, pošto ga je Blekburn postavio na mjesto upražnjeno odlaskom Marka Hjuza u Mančester Siti.
Ins je od 1993. do 2000. godine nastupio 53 puta za reprezentaciju Engleske, dok je na klupskom nivou igrao za Vest Hem, Mančester Junajted, Inter, Liverpul, Midlsbro, Vulvse i Svindon.
Bio je prvi tamnoputi kapiten Engleske, ali se događalo da bude vrijeđan na rasnoj osnovi, poslednji put 2006, kao član Vulverhemptona, na meču protiv Barnlija.
Kako Ins ne posjeduje UEFA Pro licencu, Premijer liga će za prvo vrijeme morati da mu izda specijalnu dozvolu da vodi ekipu na zvaničnim utakmicama.
(MONDO)