Predstavljamo učesnike C grupe Evropskog prvenstva…
Naša repezentacija takmičiće se u prvoj fazi jubilarnog 40. Eurobasketa u grupi C kojoj je domaćin rumunski grad Kluž.
Glavni favorit u grupi C, bez dileme, je branilac titule, reprezentacija Španije. Na papiru, druga po kvalitetu i reputaciji je selekcija Hrvatske dok naši najbolji košarkaši takmičenje u grupi C počinju kao favoriti iz sjenke.
Sa statusom autsajdera početak Eurobasketa dočekuju Češka, Mađarska, Rumunija i bila bi senzacija da neki od ovih timova u osminu finala prođe sa bolje od četvoroplasirane pozicije u grupi.
ŠPANIJA - Svi kandidati za medalje imali su problema sa povredama i otkazima uoči Evropskog prvenstva, pa tako i "crvena furija". Što zbog povreda, što zbog poodmaklih godina i ne baš sjajnog fizičkog stanja, izostaće Ljulj, Klaver, Mirotić, Fernandez, Ibaka, Rejes i Ribas. Svi osim Ibake učestvovali su u osvajanju zlata u Lilu 2015.
Dakle, Španija je oslabljena, možda i najviše posle reprezentacije Srbije, ali je u svim prognozama svrstavaju na čelo liste favorite. Zašto? Pa, prije svega zbog klase i autoriteta braće Gasol, od kojih Pau (37) najverovatnije igra svoj "poslednji ples" na međunarodnoj sceni, a ni Mark (32) više nije u cvijetu mladosti i mogao bi da se oprosti već 2020. na OI u Tokiju.
Španci će imati NBA tandem plejmejkera Rubio - Rodrigez (novi član CSKA, ali prošlu sezonu je proveo u Filadelfiji), braća Ernangomez, Vili (Njujork) i Huan (Denver) prošle sezone su uspješno debitovali u najjačoj ligi na svetu, kao i Aleks Abrines (Oklahoma), od koga se očekuje da zamijeni Rudija Fernandeza. I to bi uz iskusnog San Emeterija trebalo da budu glavni aduti selektora Serđa Skariola, koji je bio na klupi prilikom svih prethodnih pohoda na vrh Evrope - 2009, 2011. i 2015.
"Crvena furija", kao iskusna reprezentacija, ima običaj da se polako uvodi u željeni ritam i uvijek joj se dešavalo da u grupnoj fazi doživi neki poraz. Glatko je gubila od Srbije u prvom kolu EP 2009. i 2015, prije dve godine i od Italije, pa je u poslednjem kolu grupe u Berlinu igrala dramatičan meč za prolaz sa domaćinom Njemačkom...
Da li neko u ovoj grupi ima potencijal da iznenadi, ili će Španija prvi put od 2003. otići u eliminacije bez poraza?
HRVATSKA - Na medalju sa velikog takmičenja čekaju već 22 godine, od famoznog silaska sa postolja u Atini 1995, kada nisu željeli da slušaju himnu šampiona, SR Jugoslavije. U međuvremenu su umjeli da baš neprijatno iznenade, kao prije dve godine u Francuskoj (59:80 od Češke u osmini finala), ali generalno su po potencijalu uvek "tu negdje" i samo je pitanje kada će im se konačno sve kockice sklopiti u željeni mozaik.
Šanse da se to desi na ovom Eurobasketu svakako bi bile veće da selektoru Aleksandru Petroviću nisu otkazali Ante Žižić, Zubac i Bilan i da nisu povrijeđeni Hezonja i Babić. Međutim, Hrvatska i bez njih ima sastav koji može da se nosi sa svakim, mada se čini da je klupa prilično "kratka" i da imaju previše veterana (Popović, Tomas, Ukić, Žorić), za koje je pitanje koliki doprinos mogu da pruže.
Jasno je da će se sve vrteti oko NBA igrača Darija Šarića (Filadelfija) i Bojana "Babe" Bogdanovića (Indijana). Vezivno tkivo ekipe biće Kruno Simon, a sa nestrpljenjem se očekuje debi 213 cm visokog Dragana Bendera (Finiks).
CRNA GORA - Prekaljeni trener Bogdan Tanjević nalazi se u zavidnoj poziciji pred početak EP, s obzirom na to da mu je ekipa neokrnjena prošla pripreme i da su mu na raspolaganju svi glavni aduti - od centra Orlanda Nikole Vučevića do naturalizovanog plejmejkera Tajrisa Rajsa.
Crna Gora na prva dva Eurobasketa (2011, 2013) nije uspjela da prebrodi grupnu fazu, dok se za EP 2015. uopšte nije kvalifikovala.
Primarni cilj ovog puta bi morao da bude ostvaren, jer "crveni" sa Dubljevićem, Todorovićem, Ivanovićem, Mihailovićem, starijim Šehovićem… imaju previše kvaliteta za sve rivale koji se ne zovu Španija i Hrvatska. Samo treba to da dokažu i na terenu.
Atmosfera u našoj reprezentaciji je, prema riječima prve zvijezde tima Nikole Vučevića nikad bolja. To je adut koji bi mogao da sklopi kockice na našem taboru i donese željenu formu u pravo vrijeme.
ČEŠKA - Tipičan primjer reprezentacije koja potpuno zavisi od svojih malobrojnih zvezda. Prije dvije godine su Česi igrali četvrtfinale EP i plasirali se u dodatne kvalifikacije za Rio, predvođeni triom Veseli - Satoranski - Šilb. Igrali su i odličnu, atraktivnu košarku.
Sada je knjiga spala na jedno slovo, Tomaša Satoranskog (Vašington Vizards), što mora da se osjeti na igri i rezultatima. U pripremnom periodu su zabilježili samo dvije pobjede iz osam utakmica, tako da se od njih ne može očekivati više od četvrtog mjesta u grupi i laganog oproštaja u osmini finala.
MAĐARSKA - Vraćaju se na kontinentalnu smotru posle 18 godina, predvođeni defanzivcem godine u Evroligi i jednom od zvijezda aktuelnog prelaznog roka, Adamom Hangom (Baskonija - Barselona).
Međutim, ostatak "rostera" pod komandom selektora Stojana Ivkovića ne uliva previše nade u velika djela. Tu je američki đak Rosko Alen, koji po završetku studija na Stenfordu igra špansku ligu, a dalje se priča svodi na sadašnje i bivše članove Solnoka, koje smo upoznali kroz mečeve ABA lige - Vojvodu, Kelera, Vitmana...
RUMUNIJA - Neke kladionice su dale kvotu 2.000 na to da će Rumuni osvojiti zlatnu medalju, a čini se da je i to malo. Za zemlju koja nije učestvovala na Evropskom prvenstvu tačno tri decenije i koja tek poslednjih godina ulaže nešto značajnija sredstva u razvoj košarke, sam nastup, pred svojim navijačima, predstavlja premiju.
Nisu tražili prečicu do rezultata kroz naturalizaciju nekog američkog igrača, tako da će u mečeve C grupe ući predvođeni krilnim centrom Vladom Moldoveanuom, iza koga su četiri godine provedene na američkim koledžima i nekoliko sezona igranja u Evroligi i Evrokupu, u ekipama Turova, Zielone Gore, Kaleva i Benetona.
Svaka pobeda za njih bi bila ravna tituli. Ko zna kada će sledeći put uopšte imati priliku da odmere snage sa najboljima.
RASPORED
PRVO KOLO (1. septembra): Mađarska - Hrvatska, Španija - Crna Gora, Rumunija - Češka.
DRUGO KOLO (2. septembra): Crna Gora - Mađarska, Češka - Španija, Hrvatska - Rumunija.
TREĆE KOLO (4. septembra): Mađarska - Češka, Crna Gora - Hrvatska, Španija - Rumunija.
ČETVRTO KOLO (5. septembra): Češka - Crna Gora, Hrvatska - Španija, Rumunija - Mađarska.
PETO KOLO (7. septembra): Češka - Hrvatska, Mađarska - Španija, Crna Gora - Rumunija.