Predstavljamo učesnike B grupe Evropskog prvenstva...
Četvrtak, kao prvi dan Eurobasketa, donosi i uvodne mečeve grupe A, počev od ne baš atraktivnog duela Nemačka - Ukrajina, koji ipak vredi ispratiti, iz prostog razloga što će poraženi tim značajno umanjiti izglede za plasman u osminu finala.
Jer, ako u ovakvoj grupi izgubite od Nemačke/Ukrajine, čemu možete da se nadate protiv Litvanije, Italije, Gruzije, ili domaćina Izraela, vicešampiona Evrope iz 1979, koji će prvi put u istoriji igrati mečeve Eurobasketa pred svojim navijačima?
LITVANIJA - Dolaze na EP kao jedni od najozbiljnijih kandidata za medalju, sa donekle podmlađenim timom i novim selektorom, nekadašnjim reprezentativcem Dainiusom Adomaitisom, koji je posle debakla na OI u Riju nasledio Jonasa Kazlauskasa.
Letos su Litvanci posle tri pobede na startu OI doživeli tri uzastopna poraza, od Španije (50 razlike), Hrvatske i Australije (26 razlike), tako da su veoma glatko ispali u četvrtfinalu. Godinu ranije, na EP u Francuskoj, dogurali su do finala uz skor 7-1, od čega su čak šest pobeda ostvarili u dramatičnim završnicama (dve posle produžetka).
Pod Adomaitisom se trude da igraju brže i efikasnije u napadu, ali šuterski nisu potentni kao neke ranije litvanske selekcije, a problem je i pozicija plejmejkera, gde je Mantas Kalnietis već (pre)dugo - od povlačenja Jasikevičijusa 2012. godine - u glavnoj ulozi i bez kvalitetne podrške. Ovog leta je njegova prva izmena Lukas Lekavičijus otpao zbog preloma stopala u finišu priprema, a naknadno je pozvan Adas Juškevičijus, kao skromna i nikad mnogo korišćena opcija.
Glavnu snagu trebalo bi da predstavljaju NBA igrači Jonas Valančunas (Toronto) i Mindaugas Kuzminskas (Njujork), a tu je i povratnik Donatas Motiejunas (Nju Orleans). Uz veterane Mačijulisa i Milaknisa, kao i mlađe Gudaitisa i Ulanovasa, ne bi smeli ispod tri-četiri pobede u grupnoj fazi.
Prvo mesto im je potrebno da bi u osmini finala imali lakši posao, u suprotnom će verovatno morati na Grčku ili Sloveniju.
ITALIJA - U odnosu na EP 2015, kada su u četvrtfinalu posle produžetka izgubili od Litvanije, nedostaju im trojica od pet-šest najvećih asova. Barnjanija su "uništile" povrede, Đentilea problematičan karakter, a Galinari je eliminisao samog sebe slomivši šaku u tuči na početku pripremnog perioda, na utakmici protiv Holandije!?
Kao lideri su im ostali NBA bek Marko Belineli - jedan od dvojice igrača sa šampionskim prstenom u B grupi (San Antonio 2014) - aktuelni osvajač Evrolige sa Fenerbahčeom, Luiđi Datome, kao i njegov novi klupski drug, svestrani centar Nikolo Meli.
Spisak igrača od kojih se može očekivati nešto više završava se Pjetrom Aradorijem i Danijelom Heketom, uz napomenu da se odlični plejmejker vraća košarci posle teške povrede noge, koju je doživeo u decembru.
Pod upitnikom je i koliko "azuri" mogu sa trofejnim trenerom Etoreom Mesinom, jer on već desetak godina nije ostvario neki veliki uspeh. Letos sa njim na klupi nisu uspeli da prebrode olimpijske kvalifikacije na domaćem parketu, izgubivši u finalu od Hrvatske.
GRUZIJA - Kao i Italijani, imaju u svojim redovima prvaka NBA lige, ali ne bivšeg, već aktuelnog. To je centar Golden Stejt Voriorsa Zaza Pačulija, koji je u poslednjem trenutku sanirao povredu skočnog zgloba, zadobijenu pre dvadesetak dana.
Njegovo prisustvo, s obzirom na veliki ugled koji uživa u celoj zemlji, predstavljaće značajan impuls za ekipu koja je tokom priprema i u oslabljenom sastavu pobedila Litvaniju, Grčku i Srbiju.
Međutim, čak i sa Pačulijom na parketu, kao glavni igrač Gruzije pre se može označiti krilni centar Baskonije Tornike Šengelija, a selektor Ilijas Zuros oslanja se još na iskusne Markoišvilija, Cincadzea, Šermadinija, kao i naturalizovanog beka Diksona.
Perspektivu ove selekcije predstavlja mladi centar Goga Bitadze, koga ćemo sledeće sezone gledati u dresu Mega Bemaksa.
Gruzija je dobrim rezultatima uoči EP zaslužila status jednog od potencijalnih prijatnih iznenađenja, a prolaz u osminu finala ne bi smeo da dođe u pitanje.
IZRAEL - Najveći uspeh ove reprezentacije u 21. veku je četvrtfinale EP 2003. u Švedskoj. Već dugo im ne polazi za rukom da ostave trag na međunarodnoj sceni, mada su 2015. imali solidan nastup do poraza od Francuske u poslednjem kolu grupne faze (61:86) i od Italije u osmini finala (52:82).
Kao i uvek kada su u pitanju domaće selekcije, potrudili su se da za ovu priliku okupe svoje najbolje igrače, pa će pod vođstvom selektora Ereza Edelštajna igrati Omri Kaspi (jedini iz NBA lige), Jogev Ohajon, Gal Mekel, veterani Lior Elijahu i Gaj Pnini...
Pružali su vrlo dobre partije tokom priprema, dobivši osam od 10 prijateljskih utakmica, ali su senku na to bacili debaklom u susretu sa Velikom Britanijom (64:85), prošlog vikenda na turniru u Poljskoj.
Trebalo bi da iskoriste podršku sa tribina da "izvade kartu" za Istanbul i mečeve eliminacija.
NEMAČKA - Od petorice igrača pod ugovorima sa NBA timovima, selektor Kris Fleming će na predstojećem Eurobasketu računati samo na dvojicu - plejmejkera Denisa Šrudera (Atlanta) i centra Danijela Tajsa, koji je iz Bamberga prešao u Boston Seltikse.
Paul Zipser (Čikago) i Maksi Kleber (Dalas) zahvalili su se na pozivu, a naravno da neće biti ni vremešnog Dirka Novickog, koji je i pre dve godine u Berlinu izgledao kao senka nekadašnjeg majstora, da bi onda "oživeo" u Dalasu i odigrao odličnu sezonu kada su ga mnogi već otpisali.
Nema dileme da će svi konci igre biti u Šruderovim rukama, a videćemo koliko daleko će ovaj momak uspeti da odvede ekipu, poslovično dobru u radnim elementima, ali bez još nekog igrača koji odskače individualnim umećem. Ništa čudno, jer su nemački igrači u svojim klubovima mahom "vodonoše" Amerikancima i drugim strancima, dovedenim da prave razliku na terenu.
UKRAJINA - Među najslabijim, ako ne i najslabija ekipa u grupi, nakon što se u poslednjem trenutku povukao NBA centar Aleks Len i tako stavio tačku na seriju hendikepa koji su zadesili Ukrajince u poslednjih mesec dana.
Centar Kirilo Fesenko ne može na EP zbog povrede kolena, dok je iz porodičnih razloga otkazao naturalizovani plejmejker Puh Džeter, koji ih je u Sloveniji 2013. predvodio do istorijskog uspeha - plasmana u četvrtfinale i šestog mesta.
Kako nisu želeli da "na brzinu" odaberu novog Amerikanca i rizikuju stvaranje loše atmosfere, odlučili su da na Eurobasket odu bez naturalizovanog igrača, oslonjeni samo na sopstvene resurse.
Najveći individualni rejting u aktuelnom timu imaju centri Slava Kravcov (ex-Detroit, Finiks, Valensija) i Artjom Pustovij, a u Tel Avivu će nastupiti još jedan momak, pored Gala Mekela, koga navijači Crvene zvezde nisu zapamtili po dobrom - Oleksandr Lipovij.
RASPORED
PRVO KOLO (31. avgusta): Nemačka - Ukrajina, Litvanija - Gruzija, Italija - Izrael.
DRUGO KOLO (2. septembra): Gruzija - Nemačka, Ukrajina - Italija, Izrael - Litvanija.
TREĆE KOLO (3. septembra): Gruzija - Ukrajina, Litvanija - Italija, Nemačka - Izrael.
ČETVRTO KOLO (5. septembra): Ukrajina - Litvanija, Italija - Nemačka, Izrael - Gruzija.
PETO KOLO (6. septembra): Nemačka - Litvanija, Gruzija - Italija, Izrael - Ukrajina.