Predsjednik Venecuele Nikolas Maduro odbio je ultimatum EU da raspiše nove izbore. Za sada je 10 evropskih zemalja priznalo samoproglašenog šefa države Huana Gvaida za predsjednika. Gvaida ne podržava cijela EU - Grčka uz Madura.
Venecuela trenutno ima dva predsjednika. Jedan je Nikolas Maduro, koga mnogi protivnici u svijetu nazivaju diktatorom i drugog, aktuelnog predsjednika parlamenta Huana Gvaida, koji se sam proglasio za šefa države.
Ta kriza je podijelila svijet na one koji podržavaju starog predsjednika Nikolasa Madura, i one koji su podržali samoproglašenog predsjednika Gvaida. Situacija je eskalirala i pokrenula produbljenje krize upravo na talasu višednevnih uličnih protesta protiv Madura u kojima je više ljudi poginulo, i kako smatra opozicija, neregularnih izbora.
Formalni predsjednik Venecuele, Nikolas Maduro, uputio je pismo poglavaru Rimokatoličke crkve Franji u kojem traži od njega pomoć i posredovanje. A u poruci Španiji njenom premijeru prijeti "imaćeš krv na rukama".
"Uputio sam pismo papi Franji. Rekao sam mu da sam u službi Hrista i u tom duhu sam zamolio za pomoć u procesu olakšavanja i jačanja dijaloga", rekao je Maduro u ; intervjuu za italijansku televiziju Skaj TG24.
Maduro je rekao da su vlade Meksika, Urugvaja, Bolivije i karipskih zemalja zatražile da 7. februara bude održavana konferencija o dijalogu.
"Zatražio sam od pape da uloži najveće napore i pomogne nam na putu dijaloga. Nadam se pozitivnom odgovoru", rekao je Maduro,
Evropska unija (EU) i Urugvaj saopštile su da će 7. februara u Montevideu biti održan prvi sastanak međunarodne kontakt grupe u cilju stvaranja uslova za nove predsjedničke izbore u Venecueli.
U Kontakt grupi se nalaze Njemačka, Španija, Francuska, Italija, Portugal, Holandija, Velika Britanija, Švedska, Bolivija, Kostarika, Ekvador i Urugvaj.
Papa se trenutno nalazi u posjeti Ujedinjenim Arapskim Emiratima a u Rim se vraća tek sjutra uveče.
Desetak evropskih zemalja, među kojima nije Italija, priznalo je danas lidera opozicije Venecuele Huana Gvaida za privremenog predsjednika.
Maduro je u intervjuu pozvao Evropu da "ne padne pod uticaj ludila (američkog predsjednika) Donalda Trampa", koji je prvi "priznao Gvaida" kao samoproglašenog predsjednika zemlje.
"Tražim od svijeta solidarnost i savjesnost kako ne bismo popustili pred ludilom rata i pretvorili Venecuelu u novi Vijetnam", dodao je Maduro.
"KRV NA RUKAMA"
Predsjednik Maduro ponovo je kritikovao evropske zemlje koje su priznale opozicionog lidera Huana Gvaida za predsjednika te zemlje, a naročito je oštru kritiku uputio na račun premijera Španije Pedra Sančesa.
Maduro je rekao da će Sančes imati "krv na svojim rukama" ako se izvede puč protiv njega, prenosi AP.
U televizijskom obraćanju uživo Maduro je ponovio da odbacuje ultimatume bilo koje zemlje pošto je istekao rok koji mu je EU postavila da raspiše predsjedničke izbore.
Takođe je odbio nastojanja nekih zemalja i SAD da se u Venecuelu pošalju hitno hrana i ljekovi, rekavši da Venecuela nije zemlja prosjaka.
U međuvremenu je i Češka priznala Gvaida tako da je broj evropskih zemalja koje su to učinile porastao na 11.
Ipak, Italija je blokirala nacrt saopštenja Evropske unije u kojem se navodi da će članice EU priznati Huana Gvaida, predsjednika skupštine Venecuele, za privremenog predsjednika te države, javlja Rojters pozivajući se na diplomatske izvore.
Države EU su već danima spore povodom situacije u Venecueli.
Protivljenje Italije je, međutim, spriječilo donošenje zvaničnog jedinstvenog stava Evropske unije.
Evropske zemlje su postavile Maduru osmodnevni ultimatum da raspiše nove predsjedničke izbore ili će u suprotnom ubuduće komunicrati sa Gvaidom kao predsjednikom Venecuele.
Maduro je, inače, prethodno obavijestio EU da je ultimatum odbijen i da predsjednički izbori u Venecueli neće biti održani. Tvrdi da su nedavni izbori bili legitimni.
"Priznajem predsjednika Skupštine Venecuele, gospodina Gvaida, kao predsjednika Venecuele", saopštio je premijer Španije Pedro Sančes.
Istovremeno, i britanski ministar spoljnih poslova Džeremi Hant na Twitteru je objavio svoju podršku opozicionom lideru.
Nicolas Maduro has not called Presidential elections within 8 day limit we have set. So UK alongside European allies now recognises @jguaido as interim constitutional president until credible elections can be held. Let’s hope this takes us closer to ending humanitarian crisis
— Jeremy Hunt (@Jeremy_Hunt) February 4, 2019
"Nikolas Maduro nije pozvao na predsjedničke izbore, a rok koji smo mu dali je osam dana. Velika Britanija uz svoje evropske saveznike sada priznaje Gvaida za privremenog predsjednika dok kredibilni izbori ne budu održani. Nadamo se da će nas ovo dovesti do kraja humanitarne krize", naveo je Hant.
Austrijski kancelar Sebastijan Kurc takođe se oglasio na Twitteru.
El régimen de #Maduro se ha negado hasta la fecha a aceptar unas elecciones presidenciales libres y justas. Por este motivo, consideramos desde este momento al Presidente @jguaido como Presidente interino legítimo de conformidad con la Constitución venezolana.
— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) February 4, 2019
"Režim Nikolasa Madura dosad je odbio da prihvati slobodne i poštene predsjedničke izbore. Zbog toga, od sada, smatramo Huana Gvaida za legitimnog privremenog predsjednika", naveo je Kurc.
Njemačka kancelarka Angela Merkel nazvala je danas Gvaida, tokom posete Japanu, "legitimnim privremenih predsjednikom", navodi AP.
Holandski ministar spoljnih poslova Štef Blok rekao je da i ta zemlja priznaje Gvaida kao privemenog predsjednika.
"Period od osam dana za raspisivanje demokratskih i transparetnih izbora u Venecueli danas je istekao. Želimo sloboda i demokratija da se vrate u Venecuelu što je prije moguće", poručio je Blok na Tviteru.
Francuski predsjednik Emanuel Makron saopštio je na Twitteru da Francuska priznaje predsjednika parlamenta Huana Gvaida kao privremenog predsjednika dok se ne održe novi izbori.
"Venecuelanci imaju pravo da se slobodno i demokratski izraze. Francuska priznaje Gvaida kao privremenog predsjednika da sprovede izborni proces", naveo je Makron.
Prethodno je šef francuske diplomatije Žan-Iv le Drijan rekao da Gvaido ima legitimno pravo da
On je dodao da će se Francuska konsultovati sa svojim evropskim partnerima oko Venecuele, ističući da je najvažnije da se sukob u zemlji riješi na miran način i izbegne građanski rat, prenio je Rojters.
Danski ministar spoljnih poslova Anders Samuelson naveo je na Twitteru da i njegova zemlja priznaje Gvaida kao privremenog predsjednika dok se ne održe slobodni i demokratski izbori.
On je, uoči sastanka sa šefovima diplomatija EU u Briselu, istakao da pozdravlja slične izjave ključnih EU partnera, najavivši da "slijedi važno saopštenje EU", prenosi Rojters.
Švedska ministarka spoljnih poslova Margot Valstrom rekla je da Evropska unija vidi Gvaida kao legitimnog privremenog predsjednika Venecuele.
"U aktuelnoj situaciji, mi podržavamo i smatramo Gvaida legitimnom privremenim predsjednikom", rekla je Valstrom za švedski radio.
Valstrom je rekla da je EU, koja bi trebalo da kasnije danas objavi saopštenje, ujedinjena u odbacivanju rezultata prošlogodišnjih izbora i uvođenju novih sankcija, kada to bude bilo prikladno.
"Sputnjik" je ranije preneo da je Italija stavila veto na saopštenje Evropske unije, te i ona priznala Gvaida za privremenog predsjednika.
"Prema informacijama koje imam, Italija je na sastanku šefova diplomatije u Bukureštu, stavila veto na saopštenje EU u kom se navodi da će Unija priznati Gvaida za predsjednika ukoliko se ne organizuju novi predsjednički izbori", naveo je izvor za Sputnjik.
Rim nije još zvanično potvrdio informaciju.
Predsjednik Venecuele Nikolas Maduro počeo je prošlog mjeseca svoj drugi mandat, nakon izbora 2018. godine koji su dovedeni u pitanje zbog navodne izborne krađe.
On je poručio da je spreman na dijalog i moguće posredovanje strane države u izborima.
SVE O KRIZI U VENECUELI: