Donald Tramp i Volodimir Zelenski će se u danas sastati u Vašingtonu kako bi dogovorili finalne detalje sporazuma o rijetkim mineralima koji je Amerika dugo priželjkivala.

"Kijev Independent" je od izvora u ukrajinskoj vladi dobio cio tekst sporazuma koji će potpisati Kijev i Vašington.
Pregovori oko ovog sporazuma podstakli su tenzije između Trampa i Zelenskog jer su SAD navodno iznijele tri predloga, od kojih je prva dva odbila ukrajinska strana jer ne uključuju bezbjednosne garancije, čak i kada je Vašington pojačao pritisak. Prvobitno je javljeno da bi Zelenski mogao da potpiše sporazum u petak, ali je 26. februara američki državni sekretar Marko Rubio rekao da uslovi sporazuma nisu finalizovani i da se radi na tome.
Zelenski u petak u Vašingtonu, da li će potpisati sporazum?
Zelenski je istakao da je sporazum "dobro ocijenjen od strane ukrajinskih zvaničnika", iako je dodao da još ne sadrži konkretne bezbjednosne garancije za Ukrajinu.
"Važno je da se u sporazumu pominju "partneri" i da je fond za minerale ukrajinsko-američki, a ne američki", dodao je on.
U tekstu sporazuma u koji je "Kijev Independent" imao uvid piše sledeće:
"Budući da su Sjedinjene Američke Države pružile značajnu finansijsku i materijalnu podršku Ukrajini od invazije Rusije na Ukrajinu u februaru 2022, budući da američki narod želi da ulaže zajedno sa Ukrajinom u slobodnu, suverenu i bezbjednu Ukrajinu, Vlada Sjedinjenih Američkih Država i Vlada Ukrajine ovim potpisuju ovaj bilateralni sporazum kojim se utvrđuju odredbe i uslovi za Investicioni fond za rekonstrukciju radi produbljivanja partnerstva između Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine."
Sam sporazum ima 11 tačaka, ali se nijedna ne tiče konkretnih bezbjednosnih garancija za Ukrajinu, što je bio jedan od glavnih zahtjeva Zelenskog.
11 tačaka sporazuma Ukrajine i Amerike o rijetkim mineralima
1. Vlade Ukrajine i Sjedinjenih Američkih Država, sa ciljem postizanja trajnog mira u Ukrajini, namjeravaju da osnuju Investicioni fond za obnovu (Fond), koji će biti partner Fonda kroz zajedničko vlasništvo, koji će biti dalje definisan u Sporazumu o fondu. Zajedničko vlasništvo će uzeti u obzir stvarne doprinose učesnika kako je definisano u Odeljcima 3 i 4. Fondom će zajednički upravljati predstavnici Vlade Ukrajine i Vlade Sjedinjenih Američkih Država. Detaljniji uslovi koji se odnose na upravljanje i rad Fonda biće navedeni u naknadnom sporazumu (Sporazum o fondu) o kome će se pregovarati odmah nakon zaključenja ovog bilateralnog sporazuma. Maksimalni procenat vlasništva nad kapitalom i finansijskim interesima Fonda koji će imati Vlada Sjedinjenih Američkih Država i ovlašćenje za donošenje odluka predstavnika Vlade Sjedinjenih Američkih Država biće u mjeri dozvoljenoj prema važećim zakonima Sjedinjenih Američkih Država
Nijedan učesnik neće prodati, prenijeti ili na drugi način raspolagati, direktno ili indirektno, bilo kojim dijelom svog udjela u Fondu bez prethodne pismene saglasnosti drugog učesnika.
2. Fond će prikupljati i reinvestirati prihode doprinose i zaradiće prihod od buduće monetizacije svih relevantnih sredstava prirodnih resursa u vlasništvu ukrajinske vlade (bilo da su u direktnom ili indirektnom vlasništvu ukrajinske vlade), kako je definisano u Odjeljku 3
3. Vlada Ukrajine će doprinijeti Fondu sa 50 procenata od svih prihoda od buduće monetizacije svih relevantnih sredstava prirodnih resursa u vlasništvu ukrajinske vlade (bilo da su u direktnom ili indirektnom vlasništvu ukrajinske vlade), definisanih kao nalazišta:
Minerala
Ugljovodonika
Nafte
Prirodnog gasa
Drugih materijala koji se mogu ekstrahovati
Druge infrastrukture relevantne za infrastrukturu prirodnih resursa i infrastrukturu za gas koji su ugovoreni
Da ne bi bilo sumnje, takvi budući izvori prihoda ne uključuju tekuće izvore prihoda koji su već dio opštih budžetskih prihoda Ukrajine. Vremenski okvir, obim i održivost doprinosa biće dalje definisani Ugovorom o fondu.
Fond, po sopstvenom nahođenju, može kreditirati ili vratiti Vladi Ukrajine stvarne troškove nastale u okviru novorazvijenih projekata od kojih Fond prima prihode.
Doprinosi koji se daju Fondu biće reinvestirani najmanje jednom godišnje u Ukrajinu kako bi se promovisala bezbijednost i prosperitet Ukrajine, što će biti dalje definisano u Sporazumu o fondu. Ugovor o fondu će takođe predvidjeti buduće raspodjele.
4. U skladu sa važećim zakonima Sjedinjenih Država, Vlada SAD će zadržati dugoročnu finansijsku posvećenost razvoju stabilne i ekonomski prosperitetne Ukrajine. Dalji doprinosi mogu se sastojati od fondova, finansijskih instrumenata i druge materijalne i nematerijalne imovine kritične za rekonstrukciju Ukrajine.
5. Investicioni proces Fonda će biti osmišljen tako da investira u projekte u Ukrajini i privuče investicije za povećanje razvoja, prerade i monetizacije svih javnih i privatnih ukrajinskih sredstava, uključujući, ali ne ograničavajući se na, nalazišta minerala, ugljovodonika, nafte, prirodnog gasa i drugih materijala koji se mogu izdvojiti, infrastrukturu, luke i državna preduzeća kao što se može dalje opisati u Sporazumu o fondu. Vlada Sjedinjenih Američkih Država i Vlada Ukrajine namjeravaju da investicioni proces dovedu do mogućnosti raspodjele dodatnih sredstava i većeg reinvestiranja, kako bi se obezbijedila dovoljna ponuda kapitala za obnovu Ukrajine kako je navedeno u Sporazumu o fondu
Učesnici zadržavaju pravo da preduzmu potrebne radnje da zaštite i maksimiziraju vrijednost svojih ekonomskih interesa u Fondu.
6. Sporazum o fondu će uključivati odgovarajuća predstavljanja i garancije, uključujući one neophodne da bi se osiguralo da bilo koje obaveze koje Vlada Ukrajine može imati prema trećim licima, ili takve obaveze koje bi mogla preuzeti u budućnosti, ne prodaju, prenose, prenose zaloge ili na drugi način opterećuju doprinose Vlade Ukrajine Fondu ili imovinu iz koje takvi doprinosi potiču iz fondova ili raspolažu fondovima.
U izradi Sporazuma o fondu, učesnici će nastojati da izbjegnu sukobe sa obavezama Ukrajine po pristupanju Evropskoj uniji ili njenim obavezama po aranžmanima sa međunarodnim finansijskim institucijama i drugim zvaničnim kreditorima.
7. Sporazum o fondu će, između ostalog, dati priznanje da su i Ugovor o fondu i aktivnosti predviđene njime komercijalne prirode, a njega mora da ratifikuje ukrajinski parlament
8. Sporazum o fondu će posebnu pažnju posvetiti kontrolnim mehanizmima koji onemogućavaju slabljenje, kršenje ili zaobilaženje sankcija i drugih restriktivnih mjera
9. Tekst Sporazuma o fondu će bez odlaganja izraditi radne grupe kojima će predsjedavati ovlašćeni predstavnici Vlade Ukrajine i Vlade Sjedinjenih Američkih Država. Kontakt osobe odgovorne za pripremu Ugovora o fondu na osnovu ovog bilateralnog sporazuma su:
Ministarstvo finansija SAD
Ministarstvo finansija Ukrajine
Ministarstvo privrede Ukrajine
10. Ovaj bilateralni sporazum i sporazum o fondu činiće sastavne elemente arhitekture bilateralnih i multilateralnih sporazuma, kao i konkretne korake za uspostavljanje trajnog mira i jačanje otpornosti na ekonomsku bezbijednost i odražavanje ciljeva postavljenih u preambuli ovog bilateralnog sporazuma
Vlada Sjedinjenih Američkih Država podržava napore Ukrajine da dobije bezbjednosne garancije potrebne za uspostavljanje trajnog mira. Učesnici će nastojati da identifikuju sve neophodne korake za zaštitu zajedničkih investicija, kako je definisano u Ugovoru o fondu.
11. Ovaj bilateralni sporazum je obavezujući i sprovodiće ga svaki učesnik u skladu sa svojim domaćim procedurama. Vlada Sjedinjenih Američkih Država i Vlada Ukrajine obavezuju se da će odmah nastaviti sa pregovorima o sporazumu o fondu
Rijetki minerali Ukrajine
Ukrajina je ključni potencijalni dobavljač:
Titanijuma
Litijuma
Berilijuma
Mangana
Galijuma
Uranijuma
Cirkonijuma
Grafita
Apatita
Fluorita
Nikla
Pored toga, ima i četiri nalazišta litijuma, a dva se nalaze pod kontrolom Rusije:
Ševčenko nalazište (Donjecka oblast) – Jedno od najvećih nalazišta litijuma u Ukrajini, nalazi se u središtu žestokih borbi Rusije i Ukrajine, ali je pod kontrolom snaga Moskve
Kruta Balka nalazište (Donjecka oblast) - Ruralno naselje u Donjecku, do početka invazije na Ukrajinu 2022. godine, Kruta Balka je bila jedini lokalitet u Donjeckom okrugu pod barem delimičnom kontrolom ukrajinske vojske , ali je sada kontroliše Moskva
Polohivsko nalazište (Kirovogradska oblast) – Veliko ležište rude litijuma, koje se smatra jednim od najperspektivnijih za eksploataciju
Dobra nalazište (Kirovogradska oblast) – Još jedno važno nalazište u centralnoj Ukrajini sa visokom koncentracijom litijuma
(Kurir.rs/Blic)