Odsustvo Si Đinpinga na inauguraciji može biti znak trenutnih napetosti u odnosima između Amerike i Kine.
Predsjednik Kine Si Đinping vjerovatno neće prisustvovati inauguraciji novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trampa, uprkos ličnom pozivu. Dok se svijet pita o mogućim posljedicama ovog poteza, oči su uprte u diplomatske odnose između dvije supersile.
Odsustvo Si Đinpinga na inauguraciji može biti znak trenutnih napetosti u odnosima između Amerike i Kine. Ovaj događaj dolazi nakon nedavnog otkrića američke obavještajne zajednice o hakerskom napadu za koji se vjeruje da su ga izveli kineski akteri, što dodatno komplikuje već složenu situaciju.
Kineski ambasador u SAD i njegova supruga očekuju se na ceremoniji 20. januara, što je uobičajena praksa. Postoji mogućnost da će im se pridružiti i dodatni zvaničnici iz Pekinga.
Kineska ambasada u Vašingtonu odbila je da komentariše, a Trampov tim nije odgovorio na zahtjev za komentar. Karoline Levit, budući sekretar za štampu Bijele kuće, potvrdila je da su pozivi upućeni drugim svjetskim liderima, ali nije imala informaciju o Si Đinpingovom odgovoru.
Tramp je izjavio da ima dobre odnose sa Kinom i da su u toku razgovori sa predsjednikom Si Đinpingom, ali nije ulazio u detalje niti je bio specifično upitan o Si Đinpingu i inauguraciji.
Poziv Si Đinpingu, koji je upućen van formalnih diplomatskih kanala, iznenadio je i Peking i saveznike SAD. Senator Marko Rubio opisao je nedavni bezbjednosni proboj kao "ogromno, skandalozno i opasno kršenje naših telekomunikacionih sistema".
Prema evidenciji Stejt departmenta koja seže do 1874. godine, nijedan šef države nije prisustvovao američkoj inauguraciji, što čini ovaj poziv još značajnijim.