Krajem maja održavaju se lokalni izbori u 11 opština Crne Gore. U kojoj opštini su, po vama, gradske vlasti odradile najbolji posao?
Nakon predjsedničkih, stižu nam izbori za lokalnu vlast u 10 od 23 gradova Crne Gore, među kojima su tri od četiri najveće opštine u državi (Podgorica, Bijelo Polje i Bar).
Lokalni izbori u Plužinama održaće se 20. maja, a u Podgorici, Opštini Golubovci u okviru glavnog grada, Baru, Bijelom Polju, Pljevljima, Danilovgradu, Kolašinu, Rožajama, Šavniku, Žabljaku i Plavu nedjelju dana kasnije.
Naravno, u centru pažnje su lokalni izbori u Glavnom gradu u kojem živi više od četvrtine građana sa pravom glasa u Crnoj Gori (135,770).
U susret izborima zanimljivo je osvrnuti se na minuli rad u opštinama u kojima se krajem maja bira vlast. Između ostalog i na visinu duga koju lokalne samouprave ostavljaju naslednicima (ukoliko, podrazumijeva se, ne dobiju novi mandat).
U skladu sa budžetom i brojem stanovnika, u Podgorici se minule četiri godine najviše radilo. Na listi kapitalnih projekata koji su realizovani u Glavnom gradu u minulom četvorogodišnjem periodu su nedavno otvoreni savremeni zatvoreni bazen, čija je izgradnja koštala 2,2 miliona eura, vrtić u Zagoriču kapaciteta 250 mjesta, treća sanitarna kada na deponiji, postrojenje za tretman procjednih voda deponije ''Livade'', crpna stanica Mareza 1, Ženski paviljon Javne ustanove za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci na Kakirčkoj gori, četiri koridora biciklističkih staza…
U toku su završni radovi na Bulevaru u Donjoj Gorici, rekonstrukciji male sale SC Morača, obilaznice oko Podgorice i na vrtiću na Starom aerodromu, kao i završetak gradnje srednje škole u Golubovcima.
Aktuelna gradska vlast u Podgorici može da se pohvali sa 100 kilometara izgrađene vodovodne mreže, 10 km fekalne kanalizacije (još toliko biće završeno narednih mjeseci), 192 kilometra asfaltiranih saobraćajnica i 127 novih puteva!
Kada je riječ o dugovanjima, Podgorica je treća na listi u državi sa 16,2 miliona duga ali s obzirom da je ukupni dug opština iznosi 266,7 miliona a da u Glavnom gradu živi četvrtina stanovništva Crne Gore, ovo su podaci koji idu u prilog gradskim vlastima.
Na planu štednje i vraćanja dugova najbolje rezultate ostvarili su bez dileme u barskoj opštini koja je od jedne od najzaduženijih za četiri godine stigla na začelje liste opština dužnika! Najveći i jedini primorski grad u Crnoj Gori u kojem se u maju održavaju lokalni izbori bio je krajem prošle godine dužan samo 1,7 miliona eura!
Ovo "samo" zbog činjenice da je dug Opštine prije četiri godine bio više od deset puta veći nego danas! U gradu pod Rumijom se tokom prethodnih četiri godine najviše radilo na planu realizacije projekata vodosnabdijevanja i odvođenja otpadnih voda u priobalnom dijelu opštine, što je i preduslov daljeg razvoja turizma u Baru. Radovi u okviru kojih je postavljeno 19,2 km fekalne kanalizacione mreže, 5,8 km vodovodne mreže, 1,1km podmorskog ispusta, 1 prepumna stanica sa potisnim vodovodom, rezervoar „Šušanj 2“ kapaciteta 1,200 m3 su koštali više od 8.300.000 eura.
Na planu saobraćajne infrastrukture izvršena je rekonstrukcija „Veljeg mosta“ u Virpazaru (vrijednost radova 420,000 eura), izgradnja novog podvožnjaka u naselju Rutke u Sutomoru sa rekonstrukcijom Jadranske magistrale kod autobuske stanice (vrijednost radova 1 milion eura), rekonstrukcija više saobraćajnica u dužini preko 3,000 metara…
Završen je i projekat revitalizacije tvrđave Besec za koju je u dvije faze potrošeno 900,000 eura a na prigradskom i seoskom području izgrađene su nove javne rasvjete sa preko 500 svjetiljki...
Gradske vlasti u Bijelom Polju mogu da se, između ostalog, pohvale nedavno završenim radovima na rekonstruisanom gradskom trgu, novom jasličnom odjeljenju u vrtiću “Dušo Basekić”… Sa 12 miliona eura duga Bijelo Polje je četvrto na listi dužnika u Crnoj Gori.
Kapitalni projekat realizovan u Pljevljima u minulom periodu bio je regulisanje energetske efikasnosti na pumpnim stanicama “Breznica” i “Podpliješ” i sanacije izvorišta Bezarska Vrela, Zmajevac i Mandojevac uz ugradnju savremenih hlornih stanica na bazenima Breznice, Pliješi i Bogiševca u smislu kontrole kvaliteta vode. Ova opština bila je zbog navedenog jedna od rijetkih u Crnoj Gori koja prošle godine ni u jednom trenutku nije imala problema sa vodosnadbijevanjem. Dug opštine Pljevlja krajem godine bio je 2,8 miliona.
U Danilovgradu je u MZ Zagarač otvorena ambulanta Doma zdravlja, završeni su radovi na dvije faze Zagaračkog vodovoda u okviru kojih je izgrađena distributivna vodovodna mreža u dužini od 19,7 kilometara u vrijednosti od oko 600.000 eura...
Kad je riječ o dugovanjima opština u kojima se krajem maja održavaju lokalni izbori, najbolje stoji Žabljak koji je 2017.godinu završio sa samo hiljadu eura duga! Opština Plužine je druga na listi dužnika otpozadi sa 230.000 eura duga, dok je Šavnik dužan 250,000 eura.
Situacija u ostalim opštinama nije na ovom planu tako dobra: Opština Rožaje duguje 5,8 miliona, Kolašin 5,6 miliona, Danilovgrad 2,9 miliona, Plav 1,1 miliona.
Kakvi su vaši utisci, u kojem od nabrojanih 10 gradova su lokalne vlasti najbolje radile? Glasajte!
Anketa
U kojoj opštini su tokom prethodne četiri godine gradske vlasti odradile najbolji posao?
-
Bar
26.32% (229)
-
Bijelo Polje
6.55% (57)
-
Danilovgrad
7.47% (65)
-
Kolašin
2.3% (20)
-
Plav
5.4% (47)
-
Pljevlja
8.51% (74)
-
Podgorica
23.33% (203)
-
Rožaje
4.94% (43)
-
Žabljak
5.63% (49)
-
Šavnik
5.4% (47)
-
Plužine
4.14% (36)