"Parker je rekao Teodosiću: Pa ti ovdje igraš svake godine, a uopšte te ne respektuju", prenio je srpski selektor Đorđević.
U Lilu se ujeo za jezik, u Beogradu nije.
Rekao je doslovce: "Moramo da budemo još jači pred protivnicima, koji nisu samo na terenu".
Selektor reprezentacije Srbije Aleksandar Đorđević odložio je još malo odlazak u Atinu (biće tamo za utakmicu protiv Partizana u srijedu predveče), gdje ga u Panatinaikosu željno očekuju, kako bi održao poslednji brifing pred sportskom javnošću i još jednom analizirao nastup njegovog tima na Eurobasketu, koji je zbog poraza u polufinalu i utakmici za treće mjesto uglavnom primljen sa dozom razočaranja.
Kada je govorio o "nekim stvarima" odmah posle utakmice sa Francuskom, u Lilu, u kojih je Srbija izgubila bronzu, Đorđević je rekao da "ga nešto tišti, ali da neće govoriti".
Ovog puta nedvosmisleno je uputio i na to kakav je kriterijum imala njegova ekipa u odnosu na ostale rivale, ali i kod sudija, a posle nekoliko pregledanih snimaka i analiza, ispostavilo se da su Litvanci ne samo pobijedili već i pošteno "prebili" Srbiju u polufinalu.
"Od ponedjeljka je počela ozbiljna priprema za kvalifikacioni turnir za Rio, ne samo igračko-trenerski, nego u svim strukturama. Preskočili smo prethodne dvije OI i imamo veliku ambiciju da se ovog puta nađemo tamo. Moramo da budemo još jači pred protivnicima, koji nisu samo na terenu", rekao je Đorđević u "Kući košarke".
"Mi smo federacija koja ima budžet od oko dva miliona eura, mi se šalimo da je dio toga na 'dođem ti' i malo toga možemo da napravimo na planu međunarodnih odnosa. Ali, neke stvari koje su se desile su očigledne i reagovaćemo na njih", dodao je, a potom bio nešto konkretniji.
"Pa, sam Toni Parker je rekao našem kapitenu Milošu Teodosicu: 'Ti ovdje igraš svake godine, a uopšte te ne respektuju (sudije, prim aut)'".
O igračima, iako je mlađe kritikovao zbog pretjeranih aktivnosti na društvenim mrežama tokom samog turnira...
"Igrači su se ponašali odlično, nemamo problem ni sa jednim od njih, niti ih oni imaju međusobno. Još jednom im odajem veliku zahvalnost na njihovoj profesionalnosti. Izdržali su mnogo toga, i više nego što se može u situaciji kada se juri vrhunski rezultat".
Na pitanje da li je normalno da im četiri utakmice sudi isti glavni sudija, uz greške na štetu srpskog tima, odgovorio je...
"Dobar sudija, tvrd, ali ne znam kako to da objasnim...", rekao je Đorđević.
"Kao ni to da nam polufinale sudi Španac. Nejasno je zašto se sportistima koji se spremaju isto kao drugi, oduzima šansa da se pod istim uslovima bore za pobjedu? Moramo svi da budemo spremniji za te stvari i da nam to bude dodatni motiv za ubuduće".
Grk Hristodulu je Srbiji sudio četiri puta, a Ukrajinci pet puta - Rižik tri, Zaščuk dva.
Potom je dodao...
"Nas ne vole u utakmicama za medalju. Njima ne odgovara da je Srbija u finalima, jer FIBA ništa ne dobija od nas. Ni pare, ni marketing".
ĐORĐEVIĆ GOVORIO I O KALINIĆU
ĐILAS: ĐORĐEVIĆ OSTAJE JOŠ 4 GODINE
Selektor je potom imao mali monolog.
"Još u prvoj utakmici sam namjerno dobio tehničku, jer sam vidio šta nam se sprema. Srbija ima veliku košarkašku snagu, ali Srbija svijetu ne odgovara u borbi za medalje. Na tržistu kosarke ne predstavljamo ništa, to su mrvice u odnosu na veliki novac koji se okreće".
"Možemo da se borimo samo na košarkaskom terenu. Nisam to potencirao, ali smo u internim analizama to itekako konstatovali. Dužnost nam je da to stavimo u izvještaj i pošaljemo ga tamo gdje treba, da kažemo da se ne slažemo, pa koliki god imalo efekat".
"Žao mi je igrača, koji nemaju zaštitu, mi ne možemo da im je obezbijedimo. Moram javno da se izvinim Goranu Radonjiću (gensek KS Francuske, prim. aut), koji je prijatelj ove kuće, ali pored koga sam slučajno prošao posle pobjede nad Finskom i rekao: 'Šta je? Hoćete da nas izbacite sa prvenstva?' Nemamo mi toliku snagu, da izdržimo da nam oduzimaju igrače na nekim pozicijama".
Ova priča prisjetila je novinare na sramotu u polufinalu Svjetskog prvenstva u Turskoj 2010. godine, kada su u utakmici sa domaćinom Turskom prvo sudijski pokradeni, a onda izgubili košem iz auta. Tada je izaslanik FIBA dolazio u Beograd da se javno izvinjava...
"Ja ne smijem da kažem šta je meni rečeno posle meča za treće mjesto. Biće još izvinjenja, sigurno..."
Potom je konstatovao...
"Mislim da bi plasman u Rio učinio da ovo četvrto mjesto postane uspjeh. Ima mnogo gorčine, koju bi trebalo da pretvorimo u motiv. Čuli ste riječi Stefana Markovića posle utakmice za treće mjesto, to je ono što svi mi osjećamo. Dakle, dok god postoji ta ambicija, da se nađemo na Olimpijskim igrama, vrijedi se boriti".
S obzirom na to da se kvalifikacioni turnir za Olimpijske igre (5- 11. jul 2016. godine) poklapa sa periodom koji se naziva NBA moratorijum (1- 11. jul), tokom kojeg su dozvoljeni pregovori ali ne i potpisi ugovora sa igračima koji su djelimično ili potpuno slobodni agenti, moguće je da nekolicina košarkaša iz najjače lige svijeta ne bude u situaciji da nastupi za reprezentacije.
Što se srpskih igrača tiče, konkretno Boban Marjanović ima jednogodišnji ugovor i narednog ljeta će, možda, biti u situaciji da pregovara i čeka da klubovi i liga odrede visinu "selari kepa".
I ne samo to, NBA timovi su najavili da će od 2016. striktno ograničavati svoje igrače, koji neće smjeti da provode duže od pet nedjelja sa reprezentacijama. Kako od početka kvalifikacionog turnira, do početka Olimpijskih igara ima tačno četiri nedjelje, to bi značilo da će Nemanja Bjelica i možda Marjanović moći da se priključe treninzima "orlova" samo nedjelju dana prije prve utakmice na kvalifikacionom turniru.
Otuda i izjava Đorđevića...
"Ne znamo kakve će nam uslove postaviti NBA, ali imperativ svih nas je da kažemo svim igračima da moraju apsolutno spremni da dođu na te pripreme. Imaće malo vremena po završetku zahtjevnih klupskih sezona, a to je i zadatak ovoj kući i ljudima koji se odavde bave kalendarom takmičenja. Već sada treba razmišljati o tome, po saznanju šta nas čeka, jer ako kalendar nije dobar najviše trpe igrači, a posle toga priprema i naša igra".