Šahovski velemajstor Magnus Karlsen igrao je neriješeno protiv tima svijeta u partiji koja je krenula 4. aprila.

Šahovski velemajstor koji je u središte javnosti dospio zbog svog pomalo buntovnog ponašanja na takmičenjima Magnus Karlsen bio je primoran na neriješen rezultat u jednoj veoma zanimljivoj partiji. Norvežanin je naspram sebe imao nevjerovatan broj rivala - čak 143.000 protivnika koji su zajedno radili na tome da ga pobijede.
I nisu uspjeli... Najbolje što je tim svijeta uspio da izvuče bila je neriješena partija. U meču slobodnog stila koji je chess.com najavio kao susret "Magnus VS The World", Magnus se sastao sa timom svakog člana te zajednice koji je želio da se pridruži. Tako na sajtu stoji da je broj učesnika bio rekordnih 143.000 ljudi, oni dolaze iz čitavog svijeta, kako bi dali svoj doprinos u pobjedi nad čuvenim Norvežaninom.
Detalji partije - njihov susret je počeo 4. aprila i završila se u ponedeljak, neriješenim rezultatom. "Sve u svemu, Svijet je igrao veoma, veoma dobar šah", rekao je Magnus posle remija. "Osjećao sam da sam bio malo bolji na početku partije. Onda možda nisam igrao tako precizno i iskreno od tada mi nisu dali nijednu šansu, tako da je sve išlo ka neriješenom rezultatu", objasnio je Norvežanin.
Tim svijeta uspio je da u 32 poteza iznudi neriješen rezultat, a svaka strana imala je 24 sata da izvede potez. Magnus je imao bijele figurice, dok je tim svijeta baratao crnim i njihovi potezi odlučivani su glasanjem igrača.
Broj mogućih poteza - 960
Stil igre koji se koristio za ovaj turnir naziva se Šah960 ili Fišerov slučajni šah, nazvan po Bobiju Fišeru pokojnom poznatom šahisti. Naime, u ovoj vrsti šaha pješaci ili pioni ostaju u ovom klasičnom položaju, dok su figurice koje su pozadi zapravo poređene polu-slučajno. I broj mogućih poteza je 960.
U partiji pritiv Magnusa učestvovao je i Krejg Klaviter, američki majstor i profesionalni šahovski instruktor. On je otkrio da je neriješen rezultat nije iznenadio. "Ostatak svijeta postaje toliko bolji u šahu da će se ovakve vrste mečeva vjerovatno završiti neriješeno, ili iskreno, Svijet bi uskoro mogao početi da pobjeđuje jednog igrača", rekao je.
"Šah je sada više prihvaćena i pomalo kul stvar, što je ludo jer sam u srednjoj školi zapravo krio da igram šah od svojih prijatelja jer nisam želio da me zovu štreberom", zaključio je on.