U susret najatraktivnijem streetball turniru u regionu, o ovom novom olimpijskom sportu i svemu što ga okružuje razgovarali smo sa reprezentativcem Crne Gore i asom G Unita Markom Dabanovićem.
Sredina jula i ovog ljeta termin je održavanja ako ne najkvalitetnijeg, a ono svakako najatraktivnijeg streetball turnira u regionu – Bar satelit 2k19.
Kao i prethodne dvije godine, takmičenje će se odvijati na terenu postavljenom praktično na pjeni od more, tik pored luksuznog plažnog kompleksa Kraljevska plaža koji je i sponzor turnira od osnivanja.
Notu spektakla turniru ne daje, međutim, samo fantastičan ambijent, već i ogromno interesovanje ljubitelja ovog novog olimpijskog sporta ne samo sa Južnog Jadrana, poznata lica iz svijeta košarke u auditorijumu i, naravno, top klasa na igralištu.
Atmosfera tokom takmičenja, pri tom, prava je turistička atrakcija o čemu svjedoče snimci i fotografije sa prošlogodišnjeg spektakla.
FOTOGALERIJA:
O turniru na kojem kao Baranin i jedan od entuzijasta koji su dali zamajac razvoju ovog sportu uživa status neformalnog domaćina, basketu kao stilu života i zanimljivostima koje prate ovaj sport, razgovarali smo sa Markom Dabanovićem, crnogorskim reprezentativcem i asom jedne od najboljih domaćih ekipa G Unitom.
„Turnir je po FIBA klasifikaciji srednjeg nivoa, recimo kao u svijetu tenisa ATP 250. Ali tačno je da zbog popularnosti i atraktivnosti nosi posebnu draž. Lani smo među učesnicima imali i svjetske šampione iz ekipe Novi Sad koji su naši prijatelji. Nažalost, oni su zbog takmičarskih obaveza spriječeni da dođu ovog ljeta ali tu je mnogo sjajnih timova tako da ćemo ponovo imati i odličan kvalitet turnira ne samo u organizacionom nego i igračkom smislu“, kaže na početku razogovra za MONDO Dabanović.
Poseban stimulans razvoju basketa u Baru i na primorju dao je i uzlet Mornara minulih sezona. Euforija oko stvaranja velikog tima „Ponosa Bara“ odrazila se i na atmosferu uoči Bar Satelita.
„Svi u Baru jedva čekamo početak sezone i osjećamo taj zanos a činjenica da nam je upravo predsjednik Mornara Đorđije Pavićević kupovinom koševa i terena za ovaj turnir i potom kontinuiranom podrškom u svakom smislu dao ključni zamajac, utiče da se osjećamo kao dio tog košarkaškog bratstva“, kaže Marko i dodaje da će ove godine na Bar Satelitu taj momenat biti pojačan činjenicom da će za G Unit igrati i kapiten Mornara Marko Mijović.
Ova opaska skreće razgovor na temu veza i razlike između košarke i basketa.
„Podrazumijeva se da je svaki basketaš prošao treninge klasične košarke. Veliki broj košarkaša ljeti igraju basket, mnogo njih po završetku karijere nastavljaju da se bave basketom... Ali postoje i ozbiljne razlike. U basketu se sve brže odvija i jedna sekunda vas dijeli od pozicije u kojoj napadate od one u kojoj se branite. To uslovljava mnogo različitosti u pristupu basketu u odnosu na klasičnu košarku“, objašnjava Marko.
Na naše zapažanje da na basket terenima visina nije toliko važan adut kao na košarkaškim, as G Unita se nadovezuje: „U basketu ima malo igrača visokih preko dva metra jer je brzina ključni element igre a visina je saveznik u tom smislu na duplo manjem prostoru za igru“.
Iako je uvršten na listu olimpijskih sportova i na igrama u tokiju sledećeg ljeta imaće i tu veliku promociju, basket se još uvijek na našem prostoru doživljava kao rekreacija.
„Ljudi još uvijek misle da misle tako iako se mi opučismo od treniranja da bi održali nivo i konkurentnost na turnirima. Tokom priprema za turnire mi ne treniramo manje nego košarkaši tokom priprema za novu sezonu, ni na terenu ni u teretani“, kaže Marko koji je poslednjih godina standardni reprezentativac Crne Gore a od nedavno je dobio i ulogu trenera crnogorske U-18 selekcije.
FOTOGALERIJA:
Kvalitet basketa u Crnoj Gori nije na nivou na kojem je u susjednoj Srbiji, koja je višestruki šampion svijeta.
„Nije ali smo se u pojedinim periodima primicali tom nivou. Recimo nedavno smo izgubili od neprikosnovenog Novog Sada sa poenom razlike. Takođe, igrali smo produžetke sa Letonijom u trenutku kada je bila aktuelni šampion Evrope. Minule godine imali smo dosta problema sa povredama koje su uticale na uigranost ekipe i rezultate što se odrazilo i na naš rejting. Recimo, ja sam lani bio oko 300. mjesta na svjetskoj listi igrača a sada sam oko 1,300 pozicije. Da smo pri vrhu govori i to da je naš saigrač Duća Milošević nastupao i za Novi Sad“, objašnjava Marko.
Na turnirama streetbasketa je vidljivo da između ekipa i igrača vlada svojevrsna atmosfera bratstva...
„Basket nije samo sport, igra, to je kultura i stil života. Preciznije subkultura. Gotovo svi dijelimo istu strast prema igri, volimo i pratimo iste muzičke i modne trendove, imamo sličan pogled na svijet... Možda je to najuočljivije iz ugla tog muzičkog bekgraunda i veze sa hip-hop i repom“, kaže Marko.
Ta veza odredila je i ime ekipi G Unit (ime kultnog benda u kojem je glavna zvijezda bio reper 50 cent). Na pitanje ko je kumovao imenu ekipe, Marko uz osmjeh odgovara: „To još nije zvanično određeno jer se sporimo da li je to bio naš bivši saigrač Mario Paladin ili ja“.
Status olimpijskog sporta najavljuje komercijalizaciju basketa. FIBA iz godine u godinu pooštrava standarde takmičenja u organizacionom smislu i podiže finansijske uslove. Marko ne djeluje najsrećniji zbog tog trenda.
„Svima nam je cilj da podižemo ova sport na što veći nivo, ali volio bih da sačuva dušu koju ima sada. Trend je takav da i FIBA stimuliše košarkaše koji se „lome“ između igre na dva i pod jednim košem da se opredjeljuju samo za basket, da sezona traje duže. Vidjećemo kakav će efekat biti olimpijsko takmičenje u basketu na igrama u Tokiju“, navodi Dabanović.
Do nivoa satelita, ekipe na turnirima nose zvučna imena poput onih kakvo ima barski G Unit ili podgorički Dangerous koji se takođe takmiči na turniru koji danas počinje u Baru. Na Čelindžerima i Mastersima ekipe nose imena gradova ili država, objašnjava Marko.
Na kraju razgovora Marko je istakao veliku zaslugu za razvoj streetball-a u Crnoj Gori momcima koji vode 3x3 Montenegro Filipu Petkoviću i Miloradu Šutuloviću.
„Njih dvojica rade sjajan posao za basket u Crnoj Gori već godinama, vuku sve i nadam se da im neće ponestati elana i entuzijazma jer su veoma zaslužni za sve što smo postigli na uzdizanju ovog sporta“, zaključio je Dabanović.