Čak sedam Španaca u trci za "Zlatnu loptu", nagradu za najboljeg fudbalera svijeta koju ove godine prvi put zajedno dodjeljuju FIFA i "Frans Fudbal"
Do ove godine dodjeljivana su dva priznanja za najboljeg fudbalera, a sada prvi put Svjetska fudbalska federacija i specijalizovani časopis Frans fudbal uručuju "Zlatnu loptu".
Na preliminarnoj listi od 23 igrača nalazi se sedam reprezentativaca Španije, sasvim zasluženo, jer su ljetos osvojili Svjetsko prvenstvo.
Za razliku od protekle dvije godine kada je među kandidatima bio i Nemanja Vidić, sada nema srpskih fudbalera.
Spisak kandidata za nagradu:Alonso (Španija), Alveš (Brazil), Kasiljas (Španija), Ronaldo (Portugal), Drogba (Obala Slonovače), Samjuel Eto (Kamerun), Fabregas (Španija), Forlan (Urugvaj), Gijan (Gana), Inijesta (Španija), Sesar (Brazil), Miroslav Kloze (Njemačka), Filip Lam (Njemačka), Maikon (Brazil), Mesi (Argentina), Miler (Njemačka), Mesut Ezil (Njemačka), Pujol (Španija), Arjen Roben (Holandija), Bastijan Švajnštajger (Njemačka), Snajder (Holandija), Vilja (Španija), Ćavi Ernandes (Španija).
Spisak predvode četvorica fudbalera iz Barselone: Karles Pujol, Andres Inijesta, David Vilja, Ćavi Ernandes, a pored njih nalaze se i Iker Kasiljas, Ćabi Alonso i Sesk Fabregas.
Veliku konkurenciju imaće u triju igrača koji su prošle sezone bili odlični i na klupskom i na reprezentativnom nivou.
Prvi je najbolji strijelac evropskih klubova prošle sezone, Dijego Forlan iz Urugvaja, sa kojim je igrao polufinale Svjetskog prvenstva u Južnoj Africi i bio proglašen za najboljeg strijelca turnira.
Holanđanin Vesli Snajder je u Južnoj Africi igrao finale, a sa Interom je osvojio titulu u Ligi šampiona.
Tu je i Njemac Tomas Miler, koji je sa minhenskim Bajernom igrao finale Lige šampiona, bio je proglašen za najboljeg mladog igrača Mundijala, a takođe je bio i najbolji strijelac tog takmičenja.
Englesku Premijer ligu, zvanično najbolju na svijetu, na spisku predstavljaju Fabregas, Didije Drogba iz Obale Slonovače i Asamoa Gijan iz Gane.
Pobjednika će glasanjem izabrati kapiteni i selektori muških i ženskih reprezentacija širom svijeta, kao i pozvani novinari.
Skraćeni spisak od trojice kandidata za nagradu biće saopšten 6. decembra, a pobjednik 10. januara u Cirihu.
(Beta/MONDO)