Skupština Fudbalskog saveza Crne Gore (FSCG) jednoglasno je usvojila Izvještaje o finansijskom poslovanju u 2017. godini. FSCG uložio 1,4 miliona eura u infrastrukturu i biće još uloganja.
Predsjednik Dejan Savićević kazao je da je period između dvije Skupštine bio veoma intenzivan za Savez i obilježen velikim brojem aktivnosti, odigranih utakmica na klupskom i reprezentativnom nivou, kao i završenim ili započetim projektima.
On je naglasio da je ulaganje u fudbalsku infrastrukturu i unapređenje uslova u kojima funkcioniše crnogorski fudbal bio i ostao jedan od prioriteta Saveza.
"U toku je rekonstrukcija većeg broja sadržaja Gradskog stadiona u Podgorici kako bi spremni dočekali izazove koji nas očekuju na reprezentativnom nivou u UEFA ligi nacija i kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo. Dio investicije vrijedne milion eura utrošen je na zamjenu dotrajalih stolica i unapređenje svih prostora unutar stadiona. Narednih mjeseci očekuje se ugradnja elektronskih kapija za očitavanje ulaznica na svim ulaznim partijama, unapređenje uslova za rad novinara, izgradnja nove konferencijske sale, dva studija sa pogledom na teren, internetske infrastrukture", rekao je Savićević.
U toku je realizacija najznačajnijeg projekta za sport u novijoj istoriji Cetinja - izgradnja stadiona Sveti Petar Cetinjski. Savićević je podsjetio i na projekte koje Savez podržao u adaptaciji i izgradnji infrastrukture kluboova Mladost Lješkopolje, Berane, Budućnost i Sutjeska i najavio da će FSCG nastaviti da finansijski pomaže klubove.
Počela izgradnja fudbalskog stadiona na Cetinju
"Veliku pažnju posvetićemo nacionalnim selekcijama i obavezama koje nas očekuju. Nedavno završena sezona potvrdila je ispravnost odluke Izvršnog odbora o smanjenju broja ekipa koje učestvuju u Prvoj ligi. Od posebnog značaja je i saradnja sa regionalnom televizijom Arena sport", rekao je Savićević.
On je najavio da će FSCG kao odgovorna institucija i partner ministarstva, uložiti maksimum kako bi usvojeni Zakon o sportu u potpunosti bio ispoštovan i implementiran.
"Predstoji nam dosta posla po pitanju normativnog uređenja saveza i regija. Preko Grassroots kancelarije nastavićemo da širimo bazu igrača i da se na odgovoran način odnosimo prema svim socijalnim kategorijama. Radićemo na daljem osposobljavanju stručnih kadrova", kazao je Savićević.
Šef finansijske službe, Mirko Janičić saopštio je da je FSCG nakon sprovedenih planiranih reprezentativnih akcija, klupskih takmičenja, intenzivnog investicionog ciklusa u razvoju fudbalske infrastrukturu ostvario neto dobit od minion i 98 hiljada eura.Prema njegovim riječima, Savez je u prošloj godini uvećao svoju imovinu za pet odsto i ona sada iznosi oko 15 miliona eura.
"U 2017. godini ostvarili smo 7,33 miliona eura prihoda. Struktura prihoda nije se promijenila u odnosu na prethodnu godinu, tako da je dominantno učešće donacija iz UEFA i FIFA sa 59 odsto, a na drugom su prihodi od TV prava sa 26 odsto", kazao je Janičić obrazlažući Finansijski izvještaj.
On je naglasio da su rashodi u 2017. godini iznosili 6,17 miliona eura.
"Najviše novca potrošeno je na pomoć klubovima i regijama i adaptaciji infrastrukture. Na drugom mjestu su troškovi zarade svih zaposlenih u savezu, po blo kom osnovu, a na trećem troškovi prevoza i smještaja reprezentativnih selekcija. U fudbalsku infrastrukturu, kao i pomoć regijama, uloženo 1,4 miliona eura iz sopstevenih sredstava", rekao je Janičić.