Eriksen doveo Dance u vođstvo, izjednačio Jedinak iz penala dosuđenog poslije intervencije VAR.
Reprezentacija Danske nije uspjela da drugom pobjedom u grupi C čvrsto zakorači ka osmini finala.
Australija je iz drugog penala na ovom Svjetskom prvenstvu stigla do prvog boda i mada još nije dala gol iz igre, mogla bi da ponovi uspjeh iz 2006. kada je ispred Obale Slonovače i Srbije i Crne Gore prošla među 16 najboljih, zajedno sa Argentinom.
Na "Kosmos areni" u Samari, koja je u nedelju bila srećna za Srbiju, Danska - Australija 1:1 (Eriksen 7 - Jedinak 38p)!
Danci će u posljednje kolo ući sa četiri osvojena boda, ali čeka ih derbi susret sa Francuskom, dok će Australija 26. juna pokušati da pobijedi Peru.
Jasno je da će mnogo toga, što se tiče ambicija, zavisiti od ishoda utakmice Francuska - Peru od 17 časova. Ako "trikolori" ovog popodneva upišu novu pobjedu, u duelu sa Danskom će i jednima i drugima odgovarati remi...
DANSKA: Šmajhel - Larsen, Kristensen, Kjer, Dalsgard - Šene, Dilejni, Eriksen - Sisto, N. Jorgensen (od 68' Kornelius), Poulsen (od 59' Brejtvajt).
AUSTRALIJA: Rajan - Behič, Miligan, Sejnsberi, Risdon - Muj, Rogić (od 82' Irvajn), Jedinak, Krus (od 68' Arzani) - Nabut (od 74' Jurić), Leki.
Sudija: Antonio Lahoz (Španija).
Danska je u Samari produžila niz mečeva bez poraza na 17, ali je Kasper Šmajhel primio gol poslije 571 minuta, odnosno devet i po sati.
Za početak iz snova pobrinuli su se Nikolaj Jorgensen lijepom asistencijom i Kristijan Eriksen perfektno izvedenim "drop kik" udarcem sa petnaestak metara, kojim je ostavio Metjua Rajana bez šanse da interveniše - 1:0.
Dobra igra nije materijalizovana pogotkom Jorgensena u 24. minutu, pošto je centarfor neprecizno tukao glavom sa samo pet metara. Da je povećao na 2:0, teško da bi "kenguri" smogli snage i umijeća da se vrate.
Ovako, penal Mileta Jedinaka u 37. minutu im je bio dovoljan za bod.
Sudija Lahoz pokazao je na "bijelu tačku" posle kornera i udarca Miligana, koji je rukom zaustavio Jusuf Poulsen. Iako nije postojala namjera, Španac je "poklekao" posle intervencije VAR i promijenio svoju prvobitnu odluku.
Danci mogu da žale jer ih je Lahoz neposredno prije toga oštetio, ne dosudivši faul nad Poulsenom na sredini terena. Uslijedili su protivnapad, korner, penal i izjednačenje...
Drugo poluvrijeme bilo je dinamično, ali manje sadržajno, prožeto netačnim pasovima i centaršutevima.
Australija je češće prijetila, preko Muja i Rogića iz daljine, zatim su Arzani i Leki u finišu probali da zatresu mrežu šutevima iz kaznenog prostora, ali meč je ipak završen "pravednim" remijem.
TOK UTAKMICE:
90+2' Mlak pokušaj Brejtvajta posle kornera.
88' Dva vrlo dobra pokušaja "kengura" brani Šmajhel. Prvo Arzaniju iskosa, zatim Lekiju sa desetak metara po sredini gola.
85' Još pet minuta i sudijska nadoknada. Sve smo bliži remiju, koji Australiju ostavlja u trci za drugo mjesto.
81' Rezervista Arzani je napravio dar-mar na desnoj strani, prošao je Sista na korner liniji, ali oštar centaršut je samo prozujao ispred gola i otišao daleko na drugu stranu.
74' Nabut je povrijedio rame i selektor "kengura" Bert Van Marvajk vrši prinudnu izmjenu. Na terenu je Tomi Jurić, napadač Lucerna.
72' Tom Rogić završava polukontru dobrim udarcem iz daljine, Šmajhel brani... Na drugoj strani je pokušao Sisto, pored stative!
71' UH! Aron Muj sa 25 metara šalje snažan šut ka gornjem lijevom uglu i promašuje za dvadesetak centimetara.
68' Šmajhel je izašao sa gol-linije, ali Leki uspijeva da izbori samo korner.
67' Vodi se ravnopravna borba. Oba tima imaju svoje periode ofanzive, ali se igra uglavnom između dva šesnaesterca. Ni jedni ni drugi nemaju dovoljno koncentracije (ili kvaliteta) za precizno dodavanje, kojim bi ušli u šansu.
55' Australija ofanzivnija, nedostaje joj završni pas.
50' Lahoz ne svira faul nad Poulsenom na ivici kaznenog prostora, a lopta dolazi do Sista, koji sa 12-13 metara neprecizno šutira.
- Uticaj VAR je očigledan.
There have now been more penalties (11) at the #WorldCup in 2018, than in the entire group phase in 2014 (10).
— Gracenote Live (@GracenoteLive) June 21, 2018
- Prvo poluvrijeme je završeno, bez pobjednika!
41' Opasan centaršut Eriksena, lopta na drugoj strani pogađa Sejnsberija u nogu, ali Rajan prisebnom intervencijom ne dozvoljava da bude postignut autogol.
38' GOOOOL - 1:1!Mile Jedinak je siguran izvođač penala, kao u prethodnom meču protiv Francuske. Treba istaći da je akcija iz koje su proistekli korner i penal započeta nakon čistog faula nad Poulsenom na sredini terena, koji nije dosuđen...
37' Penal za Australiju! Mark Miligan je posle kornera zahvatio loptu glavom, a Jusuf Poulsen blokirao rukom. Nehotice, ali koga briga... Sudija Lahoz je na intervenciju kolega iz VAR odeljenja ocijenio da je to za najstrožu kaznu.
- Na Twitteru je 80 odsto diskusije, vezane za ovaj meč, na temu beskorisnosti Robija Krusa.
You Kruse you lose #DENAUS
— Zac Masters (@zacmasters) June 21, 2018
30' Dodir više Robija Krusa i propala je mogućnost da Australija uputi prvi šut ka golu. S obzirom na to da je bio udaljen samo desetak metara od Šmajhela, navijači "kengura" sa razlogom su uzdahnulu.
24' Šansa! Nikolaj Jorgensen mogao je da pored asistencije ubilježi i gol. Odličan je bio centaršut Dalsgarda sa desne strane, Jorgensen je prvi došao do lopte, međutim sa pet-šest metara je glavom tukao pored stative.
22' Sijevnula je ljevica Pionea Sista sa oko 25 metara. Jak šut, ali pravo u Rajana.
20' Ako je početak utakmice "mirisao" na vođstvo Danaca, posle njega je utakmica postala potpuno ravnopravna. Australija mahom pokušava da nešto kreira po lijevoj strani, preko Robija Krusa, ali za sada nije bilo opasnosti po Šmajhelov gol.
7' GOOOOL - 1:0! Kristijan Eriksen! Lopta je poslije intervencije odbrane vraćena u kazneni prostor, Nikolaj Jorgensen je privukao pažnju dvojice igrača, pa vješto "odložio" za Eriksena, koji je utrčao iz drugog plana i "drop kik" udarcem matirao nemoćnog Metjua Rajana.
#DENAUS Denmark and Australia have a bilateral relationship based on cooperation on issues of global security and people to people migration. The Sydney Opera House, designed by Danish Architect Jørn Utzon, is Australia’s most prominent example of Australian/Danish collaboration
— World Cup of Conflict (@wcofconflict) June 21, 2018
- Danska je bez poraza u prethodnih 16 utakmica (devet pobjeda, sedam remija). Posljednji put su izgubili 11. oktobra 2016, od Crne Gore (0:1). Jedino Španija (21) i Belgija (20) imaju trenutno uspešnije nizove.
- Samo jednom u prethodnih 14 utakmica na svjetskim prvenstvima, Australija je uspjela da sačuva svoju mrežu. Bilo je to 1974, kada su igrali 0:0 sa Čileom.
GRUPA C, 2. kolo:
Danska - Australija 14.00
Francuska - Peru 17.00
TABELA: Francuska 3, Danska 3, Australija 0, Peru 0.
Parovi 3. kola, 26. jun u 16.00: Danska - Francuska, Australija - Peru.