Branila ih je ista advokatska kancelarija. Bili su kažnjeni isto, za slične prekršaje. Barsa je odbijena u Lozani, Real nije. Zašto? Nije slučajnost...
Zašto je Sud za sportsku arbitražu u Lozani djelimično uvažio žalbu Real Madrida i značajno ublažio kaznu koju je izrekla FIFA, a odbio žalbu Barselone?
Katalonski mediji šokirani su činjenicom da je CAS pomilovao Real, a odbio argumente Barselone, tim prije što su dva najveća španska kluba bila kažnjena identično (godinu i po dana, odnosno tri prelazna roka), za iste prekršaje (vrbovanje maloljetnih fudbalera), kao i da ih je u Lozani zastupala ista advokatska kancelarija "Pinto Rouz & Del Valle".
Madridski "As", blizak Realu, pozivajući se na svoje izvore, naveo je ključne razloge zbog kojih je Barselona, uprkos žalbi, morala da "apstinira" puna tri prelazna roka, a Real uspio istu kaznu da svede na mjesec dana zabrane dovođenja igrača – u januaru 2017. godine.
IGNORISANJE/POKAJANJE
"As" piše da je FIFA još 2009. godine kontrolisala 33 transfera dječaka koji su dovedeni u čuvenu "La Masiju" i da je kod deset transfera uočena nepravilnost, odnosno kršenje strogih propisa, a da je katalonski klub "debelo" zabrljao kod trojice dječaka iz Južne Koreje: Li Sjung-vua, Paik Sjung-hoa i Jang Gjeol-hija.
FIFA je, isprva, upozorila Barselonu da su nepravilnosti uočene i da će, ukoliko klub nastavi s takvim transferima, uslijediti drakonska kazna – što su Katalonci ignorisali i ne samo to, već su upravo u tom periodu dodatno prekršili pravila u multimilionskom transferu Nejmara, zbog kojeg je tadašnji predsjednik Sandro Roselj morao da podnese ostavku (a i danas brani čast pred redovnim španskim sudom).
S druge strane, piše "As", čim su uhvaćeni u lovu u mutnom, u Realu su momentalno odgovorili na sve zahtjeve FIFA i priznali kriviciu, mijenjajući potom transfer politiku, ali i aktivno sarađujući s istražiteljima iz Ciriha.
KO JE GDJE REGISTROVAO "KLINCE"
Istraga FIFA, kao i dokazi koji su dostavljeni CAS-u, pokazali su da je Barselona – vjerovatno znajući da krši pravila – momke za koje se kasnije ispostavilo da nisu dovedeni na adekvatan način registrovala u "svom" Fudbalskom savezu Katalonije, koji ima pravo da izdaje licence za mlađe kategorije.
S druge strane, Real je sve sporne transfere prijavio i registrovao u Španskoj fudbalskoj federaciji (krovnoj organizaciji na Pirinejima), zajedno sa onim licencama koje nisu bile sporne, što je kasnije pomoglo u kompletnom konceptu Realove odbrane – "nismo znali da kršimo pravila, evo nećemo više, obećavamo".
Barselona ne samo da nije zauzela takav stav, prilikom odbrane, već i nije mogla da ga upotpuni dokumentacijom, iz koje se tačno prepoznavalo kojim putem su registrovani sporni, a kojim nesporni transferi.
BROJ PREKRŠAJA + GREŠKE PRETHODNIKA
Slučajno ili ne, tek FIFA je ispitivala isti broj transfera – 33, ali je zaključeno da je Barselona napravila više prekršaja od Reala, što su u Madridu možda mogli da saznaju.
Utoliko, Real je bio mudriji i bio je u prilici da nauči na Barsinim greškama, jer je predsjedniku kluba Florentinu Perezu bilo jasno da tvrd pristup, bez pokajanja i saradnje već jednom nije upalio, pa utoliko niko sa "Santijago Bernabeu" stadiona nije želio da ide tim putem i isforsira isti epilog.
"ČOVJEK IZNUTRA"
Real je imao i jednu veliku prednost, jer se ispostavilo da je cijenjeni advokat Lukas Ferer – ranije zaposlen u Lozani, upravo u Sudu za arbitražu u sportu, u međuvremenu promijenio poziciju, pa je njemu dato da vodi cio slučaj zajedno sa advokatima iz pomenute madridske kancelarije.
Ferer je znao šta će biti uzeto u razmatranje, kakav će se pristup cijeniti i šta su detalji zbog kojih ovakve žalbe prolaze ili ne prolaze.
"As" piše da su u korist Reala svjedočili mnogi članovi porodica "oštećenih" dječaka, što sa Barselonom nije bio slučaj.
Real je kao svjedoke u Lozanu doveo i direktora Španske fudbalske federacije.
LOBIRANJE
Čovjek koji je morao da "vadi kestenje iz vatre" zbog Roseljovih postupaka, mada je i sam bio saučesnik jer je u to vrijeme bio potpredsjednik, Đozep Marija Bertomeu, napravio je prema mišljenju "Asovih" kolumnista veliku grešku kada je prekinuo sve kontakte s FIFA.
Barselona je započela "hladni rat" sa ljudima iz Ciriha, i to u vrijeme kada se lobiralo za nasljednika Sepa Blatera, dok je Real aktivno lobirao za kandidaturu Đanija Infantina, koji je kasnije postao predsjednik FIFA.
"As" pretpostavlja da je, iako pravu istinu nikada nećemo saznati, Infantinova FIFA u znak zahvalnosti "manje željela" da dobije spor pred Sudom u Lozani.
REAL NIJE "LUDOVAO" UOČI KAZNE
"As" ovu razliku nije naveo, ali je ona nama "zapala za oko" – FIFA je i u slučaju Barselone i u slučaju Reala ostavila odškrinuta vrata klubovima da iskoriste tekući prelazni rok za kupovinu igrača prije nego što embargo na transfere stupi na snagu.
Uporedo s pisanjem žalbe, Barselona je na ljeto 2014. godine (zabrana je trebalo da stupi na snagu u januaru 2015) potrošila 166,72 miliona evra i dovela u razmaku od nekoliko dana: Luisa Suareza, Ivana Rakitića, Žeremija Matjea, Tomasa Vermalena, Marka-Andrea ter Štegena, Klaudija Brava i Daglasa.
S druge strane, Real je ulaganjem žalbe ovog ljeta uspio sebi da "kupi" vrijeme za dovođenje igrača sve do kraja prelaznog roka 31. avgusta, ali se nije rugao sistemu već je samo odlučio da iskoristi ranije ugovorenu klauzulu u ugovoru sa Juventusom i za 30 miliona evra (prodali su ga za 20) vrati u klubu "svoje dijete", Alvara Moratu. Kada se na to dodaju prodaje igrača, Real je prošlog ljeta bio u plusu 7,5 miliona evra i tiho je čekao presudu.
Real je tako "odglumio" suspenziju ovog ljeta, suprotno Perezovom stilu poslovanja, što je svakako doprinijelo "evo bićemo fini" pristupu.
Poučno.