Kolo prije kraja engleskog fudbalskog prvenstva, Mančester junajted osvojio novu, treću uzastopnu titulu prvaka.
Jednoj od najboljih evropskih fudbalskih ekipa, Mančester junajtedu bio je potreban samo bod protiv Arsenala za novu titulu prvaka Engleske. Taman toliko je i osvojio - 0:0,dovoljno za 18. titulu u svojoj istoriji, čime se klub sa Old traforda izjednačio sa Liverpulom.
A može i ovako: treća uzastopna titula za Nemanju Vidića i prva za Zorana "Bambija" Tošića, koji je doduše još među rezervama.
Nije to bila igra za pamćenje Kristijana Ronalda, Vejna Runija i ekipe, ali protiv rasterećenog Arsenala nije bilo ni potrebe za srljanjem. Čak su "tobdžije" bile opasnije u prvom delu u želji da pomute slavlje koje se pripremalo na "Taetru snova".
Početak drugog poluvremena obilježio je jak pljusak, ali i petominutni faulovi u kojima je žrtva bio lijevi bek Mančestera Patris Evra, a "napadači" Sesk Fabregas, Robin van Persi i Samir Nasri. Epilog - dva žuta kartona za Arsenal i usmeno upozorenje za sve ratoborne.
Potez ser Aleksa Fergusona, kome niko u Mančesteru ne smije (i ne može) ništa da protivriječi, da u 66. minutu iz igre izvuče Karlosa Teveza, nije naišao na podršku navijača "crvenih đavola". Štaviše, mnogi su bučno negodovali. A Tevez je sa terena izlazio tridesetak sekundi, mašući navijačima, koji su ga ispratili ovacijama i transparentima: "Tevez, volimo te" i "Karlos Tevez, uvijek moj heroj! Ostani!".
Da li je ovo bio njegov poslednji meč u dresu Mančestera na Old trafordu?
Arsenal je bio konkretniji u drugom dijelu, ali bez izrazite prilike za gol, osim u 82. minutu kada je šut Fabregasa Van der Sar odbranio uz pomoć stative.
A gol u mreži Mančestera bi podjednako obradovao i navijače Arsenala i Liverpula. Čak ove druge i više. To se, međutim, nije dogodilo, pa su fudbaleri Mančestera sa visoko uzidgnutim rukama dočekali kraj meča.
Slavlje na Old trafordu je počinjalo, a dio njega bio je i najbrži čovjek na planeti, Jamajčanin Usein Bolt koji je sa šalom Mančestera oko vrata pratio meč sa tribina.
"Vise" Njukasl i Midlsbro
Slaviti sigurno neće navijači Njukasla, koji je u subotu popodne poražen na svom stadionu od Fulama.
Navijači Fulama nastavljaju da uživaju u najuspješnijoj sezoni skromnog londonskog tima, dok će "svrake" sa menadžerom Alanom Širerom morati da traže bodove spasa na Vila parku u Birmingemu.
Upravo im je Aston Vila, remijem u Midlsbrou (1:1), omogućila da zadrže nadu u opstanak.
Bodom u Boltonu (1:1), Hal je pobjegao iz zone ispadanja, ali im je za overu nastupa u eliti naredne sezone i dalje potrebna pobjeda nad novim-starim šampionom ili srećan rasplet u poslednjem kolu.
Najugroženiji su "fenjeraš" Vest Bromvič Albion sa 31 bodom i utakmicom manje, Midlsbro sa bodom više i Njukasl sa 34 boda.
REZULTATI 37. KOLA:
Mančester junajted - Arsenal 0:0
Bolton - Hal 1:1 (1:0)
/Stajnson 26 - Fegan 46/
Everton - Vest Hem 3:1 (1:1)
/Saha 38p, 76, Jobo 48 - Kovač 24/
Midlsbro - Aston Vila 1:1 (1:0)
/Sanli 14 - Kerju 57/
Njukasl - Fulam 0:1 (0:1)
/Kamara 41/
Stouk - Vigan 2:0 (0:0)
/Fuler 69, Biti 76/
Totenhem - Mančester siti 2:1 (1:0)
/Defo 29, Kin 86p - Božinov 65/
U NEDJELJU:
Vest Bromvič Albion - Liverpul (14.30)
Čelsi - Blekburn (17.00)
U PONEDJELJAK:
Portsmut - Sanderlend (21.00)
TABELA: Mančester j. 87, Liverpul (-1) 80, Čelsi (-1) 77, Arsenal 69, Everton 60, Aston Vila 59, Fulam 53, Totenhem 51, Vest Hem 48, Mančester siti 47, Stouk 45, Vigan 42, Bolton 41, Blekburn (-1) 40, Portsmut (-1) 38, Sanderlend (-1) 36, Hal 35, Njukasl 34, Midlsbro 32, VBA (-1) 31.
(MONDO, foto: AP)