Uticaj Svjetskog prvenstva i fudbala uopšte teško je izmjeriti i nije uvijek sve u novcu.
Fudbal nije samo novac.
Ima tu i dalje malo ljubavi, a gdje ima ljubavi ima i idolopoklonstva.
Postmundijalski šok zadesio nas je sve kada je odigrana finalna utakmica Argentina - Njemačka, jer smo bili svesni da ćemo na narednu groznicu čekati četiri godine.
A, za četiri godine, stotine dječaka u Južnoj Americi počinjaće svoje prve fudbalske korake ispred zgrade i dozivati se: "Nejmar! Leo! Hames! Kristijano!" Ali, to će im biti prava imena.
Čak 455 beba rođenih u Peruu za vreme prve dvije nedjelje Mundijala, iako ta zemlja nije učestvovala, dobilo je ime po brazilskoj zvijezdi Nejmaru, piše španska "Marka". Od toga, čak 16 Nejmara rođeno je u centru prijestonice Lime.
U istom periodu, samo u Peruu, 140 beba dobilo je ime Lionel, a čak 239 nazvano je peruanskom verzijom istog imena, Leonel. Zabilježen je i nevjerovatan broj novih Hamesa (Džejmsa), što nije bilo ime rasprostranjeno u Peruu, sve do pojave zvijezde kolumbijskog fudbala.
Njega je otac nazvao Džejms po čuvenom filmskom liku Džejmsu Bondu, ali je dječak od malena, u krugu prijatelja, obdaništu, školi, prekršten u Hamesa. Sada Hames postaje ime popularno u celom španskom govornom području zahvaljujući fudbalu, a ne Džejmsu Bondu.
Agencija "Reniec" zabilježila je i 41 Kristijana i 23 Ronalda tokom prve dvije nedjelje Svjetskog prvenstva, a zanimljivo da je 23 dečaka u Peruu dobilo ime Arjen i još 23 Roben!
U drugim državama Južne Amerike još nije obavljeno istraživanje ovog tipa, ali smo sigurni da su ova imena "trending" i u Brazilu, Argentini, Kolumbiji, Urugvaju, Čileu, Boliviji, Venecueli, Paragvaju, Ekvadoru, Gvajani, Surinamu, pa i Srednjoj Americi, Meksiku, Gvatemali, Belizeu, Hondurasu, El Salvadoru, Nikaragvi, Kostariki, Panami...