Prema postojećim prognozama sve govori u prilog rastu cena.
U Hrvatskoj, barem prema izveštaju njihovih medija, hleb će postati pravi luksuz u toj zemlji jer će, kako sada stvari stoje, u 2023. godini jedna vekna biti skuplja od dve litre benzina.
"Od Nove godine - nove cene. Kilogram hleba plaćaćemo više od 20 kuna (skoro tri evra), predviđa najstariji i najpoznatiji pekar sa više od 50 godina iskustva. Danas u pekarama jedna kiflica košta koliko je donedavno koštala cela vekna hleba. Visoke cene su posledica rata u Ukrajini, skupljih energenata, rastuće inflacije", izveštava hrvatski RTL.
Kako se navodi radi se o realnom poskupljenju.
“Ne možemo govoriti o nerealnom poskupljenju, to je realno poskupljenje i to poskupljenje nije u dovoljnoj meri pratilo troškove koji su rasli većom stopom od cena hleba i pekarskih proizvoda“, objašnjava Nada Barišić, direktorka Žitozajednice. .
Za godinu dana hleb je skočio za 31 odsto, a nalazimo se u pet zemalja sa najvećim rastom, javlja RTL. Ispre Hrvatske su samo Mađarska, Litvanija, Estonija i Slovačka. Već je mnogima preskupo, a biće još skuplje.
"Teško da postoji prognoza koja bi danas bila sigurna, pa da možemo reći da će doći do pomaka na bolje, uglavnom sve prognoze govore u pravcu rasta cena", ističe Zvjezdana Blažić, konsultant u poljoprivredno-prehrambenoj industriji.
Ovo je rast cena koji ćemo zaista osetiti, navodi RTL, jer prosečan Hrvat pojede 62 kilograma pekarskih proizvoda godišnje, a svaki peti koji kupi dolazi iz uvoza. Barišić je navela da je Hrvatska samo u prvih sedam meseci uvezla više od 50 hiljada tona pekarskih proizvoda. Poređenja radi u istom periodu prošle godine uvezla je oko 47 hiljada. S druge strane, Blažić ističe da su cene pšenice išle čak preko 60 odsto, veće su cene glatkog brašna za 60 odsto, a oštrog brašna za 30 odsto.
“Samo to nam pokazuje da cena hleba, uz sve ostale inpute koji se za njega vezuju, ne može biti niža nego što je sada“, rekla je Blažić za RTL.