Poznato je da se Crnogorci ponose svojim nasljeđem, a da li se prema njemu odnose sa poštovanjem? Po onome što možemo vidjeti u Duklji, ne bi se reklo.
Duklja se nalazi oko tri kilometra sjevernozapadno od Podgorice, na ravnom platou između rijeka Zete i Morače. Duklja je u ono vrijeme bio grad koji je imao oko deset hiljada stanovnika i riješena sva osnovna pitanja neophodna za njegovo normalno funkcionisanje (ulice, vodovod, kanalizacija).
Nakon gotskih razaranja 490. godine i naročito poslije razornog zemljotresa iz 518. godine, Duklja gubi svoj značaj i polako pada u zaborav.
FOTOGALERIJA:
Danas su od Duklje ostali raštrkani ostaci koji nam ne daju jasnu sliku o tom vremenu.
Kada neki turista dođe u Podgoricu i ciljano ode da posjeti Duklju, naiđe na jako nepreglednu površinu. Obzirom da imamo mogućnosti, a ni materijala ne nedostaje, Duklja bi mogla da se rekonstruiše kako bi duh toga vremena mogli da osjete turisti ili je domaći posjetioci.
Možda bismo mogli malo više da se ugledamo na države i gradove koji vode mnogo više računa o svom kulturnom naslijeđu, recimo kao što je Efes u Turskoj. Jasno je da Duklja ne može da izgleda kao Efes, ali bi rekonstrukcijom mnogo toga moglo da se promijeni, u suprotnom, gledaćemo kako nadolazeće generacije ne znaju ni šta je Duklja, ni gdje se nalazi, a kamoli kako je izgledala.
Ko god dođe da obiđe Duklju sada, a i nema baš mnogo posjetilaca, nailazi na ogradu koja je na više mjesta devastirana, a da ne govorimo o ‘"uzornim građanima’" koji se ne ustručavaju da u neposrednoj blizini odlažu smeće praveći mini deponiju.
FOTOGALERIJA:
Treba da radimo na očuvanju pravih vrijednosti i da crpimo sve moguće potencijale naše zemlje a ne da sve olako prepuštamo zubu vremena, zaboravu i ''stranim investitorima''.
Moramo pokazati da imamo itekavo kulturno nasljeđe, da naučimo da ga cijenimo i poštujemo, i da onaj ko dođe može to i da osjeti.
Nedavno je objavljena informacija o valorizaciji Duklje i tom prilikom je saopšteno da je iz državnog budžeta izdvojeno 20. 000 eura za taj projekat. O valorizaciji Duklje, međutim, govorilo se i 2017. godine, tada je pominjan budžet od 35 000 eura, ali do danas nismo vidjeli nikakve promjene.
Da li će sada država zaista da izdvoji novac za Duklju, ostaje da se vidi.