Nakon što je postigao nevjerovatan evro gol sa skoro polovine terena protiv podgoričke Mladosti, prvotimac Sutjeske Masato Fukui iz Japana, zauvijek je "kupio" navijače plavo-bijelih, i postao omiljen među Nikšićanima, pišu Dnevne novine
Masatov prvi susret sa Evropom bila je upravo Crna Gora i grad Nikšić, a njegov dolazak na ove prostore bio je vođen željom za napretkom u karijeri. Nije imao predstavu o tome kako izgleda naša zemlja za koju je prvi put čuo preko vaterpola dok smo još bili u zajednici sa Srbijom. Osim vateropola, jedino što mu je sa prostora Balkana bilo poznato jesu fudbalske zvijezde iz zemalja nekadašnje Jugoslavije.
"Znam da je evropski klupski fudbal najjači. Odabrao sam da prvi moj korak bude u Crnoj Gori, i kada sam već tu stigao kroz razgovore i informacije saznao sam da je Sutjeska u tom trenutku najorganizovaniji i najjači klub. Dolazim iz grada Totori koji se nalazi na obali japanskog mora, i koji je sličan Nikšiću jer oba imaju bujnu prirodu. Totori nije veliki grad po broju stanovnika ali ima more i prelijepu prirodu, tako da po tome liči na Crnu Goru", priča Masato za podgorički dnevnik.
Japancu su po dolasku prvo zapali za oko visina i krupnoća stanovnika u Crnoj Gori.
"Svi su ljubazni prema meni od prvog dana, a priroda je prelijepa, što uopšte nisam očekivao", kaže Masato.
Poslije nekoliko treninga saigrač Nenad Đurović nadjenuo mu je nadimak Ljubo kako ga danas zovu svi u Nikšiću.
"U početku nisam ni znao šta to znači, pa sam se poslije raspitao i shvatio da je to ustvari riječ koja govori o ljubavi. Naravno, prihvatio sa zadovoljstvom i mnogo mi je drag taj nadimak. Obično znaju oba moja imena, mada ima ljudi koji me poznaju samo po nadimku", objasnio je za Dnevne novine Masato.
Uprkos velikim razlikama u kulturi, običajima i načinu života između građana Crne Gore i Japana, Masato se lako i brzo adaptirao. Na pitanje šta mu to najviše nedostaje iz domovine kaže da su to čuvene japanske karaoke.
Na crnogoraksku kuhinju se još navikava.
"U Japanu se dosta jede prijesna hrana, što baš nije pojmljivo u Crnoj Gori. Jede se riba, dosta povrća, dok se ovdje više služi hrana koja se začini, i kalorijski je jača. Sve sam probao, od kačamaka, pa do ćevapa i pasulja i svidjela su mi se ta jela", priča Masato.
Često ide do Podgorice gdje se druži sa svojim sunarodnicima. Ljetos je bio u Budvi i na primorju, a nedavno je splavario i spuštao se zip lajnom na Tari. Oduševljen je Budvom, ali ne zbog ludog noćnog provoda, već zbog predvinih plaža na kojima voli da odmara.
"U Nikšiću se najviše družim sa drušvom iz kluba, družimo se i kako oni odluče idem i ja s njima. To su obično lokali u gradu. U slobodno vrijeme se najradije odmaram i ne izlazim puno, jer pokušavam da budem što svježiji za utakmicu. Pođem do nekog kafića, ili kući do prijatelja, u pitanju je neki ustaljeni ritam jer ne volim previše da izlazim", kaže Masato.
Japanac je oduševljen Nikšićankama ali zbog posvećenosti poslu nije imao djevojku sa ovih prostora, pišu Dnevne novine.
Masato bi Crnogorcima promijenio dvije mentalitetske odlike.
"Mislim da bi bilo bolje da ima više profesionalizma u poslu. Takođe imate prelijepu prirodu, a mnogo se baca smeća", kaže on.
Na pitanje da li bi mogao da čitav svoj život provede u gradu pod Trebjesom, fudbaler Sutjeske sa diplomom arhitekte, zamislio se i poslije nekoliko trenutaka samo konstatovao: „Hm, teško pitanje".