Opremljene instrumentima za mjerenje zračenja i GPS-om, koji su iz ljepljivom trakom zalijepljeni za tijelo, ove zmije pomažu naučnicima da prate i razumiju posljedice radijacije.
Stručnjaci već neko vrijeme koriste zmije opremljene aparatima za praćenje i dozimetrima da mjere nivo radijacije u zoni oko nuklearne elektrane u Fukušimi gdje je došlo do havarije u martu 2011. godine.
Nuklearna katastrofa u Japanu, prouzrokovana ogromnim cunamijem, ispustila je više radijacije u atmosferu od bilo koje druge nuklearne nesreće, osim možda Černobilja 1986. godine. Oko 150.000 ljudi je bilo primorano da napusti svoje domove poslije acidenta i, iako su se mnogi vratili, oblast površine 400 kvadratnih kilometara je i dalje nepodobna za život ljudi.
U pokušaju da razumiju dugoročne posljedice izloženosti radijaciji, naučnici su pokrenuli eksperiment sa zmijama.
"Zmije su važne u mnogim ekosistemima jer mogu da budu i predatori i plen", rekla je Gardijanu Hana Gerki, jedna od glavnih istraživača.
Naučnici su uhvatili desetak smukova i za njih ljepljivom trakom zalijepili aparate za praćenje i mjerenje zračenja i onda su pustili zmije u zatvorenu zonu. Na taj način su mogli da prate i mjere nivo zračenja. Zbog toga što se zmije kreću u krugu od 24 kilometra oko nuklearne elektrane i dosta vremena provode u drveću i na kontaminiranom tlu, naučnici su dobili korisne biomarkere koji su pokazali izloženost radijaciji.
Zmije koje su se kretale unutar zabranjene zone Fukušime imale su nivo radijacije 22 puta veći od onih koje su živjele van tog kruga.
Gerki kaže da je nivo radioaktivne kontaminacije sada mnogo niži nego odmah poslije nesreće zbog prirodnog propadanja zagađivača. Pa opet, nivo radijacije zavisi od terena, čak i ako su lokacije relativno blizu, što znači da se radioaktivni materijali poslije katastrofe nisu akumulirali podjednako na svim oblastima.
Ispitivanje sa zmijama obavljeno je u ljeto 2018. i rezultati su objavljeni ove godine. Iako su naučnici pratili posljedice radijacije na različitim sisarima, ovo je prva studija urađena na zmijama. Studija se nije bavila posljedicama po zmije jer je to nešto što, kaže Gerki, zahtijeva mnogo rada.