Ukrajina je danas saopštila da je protjerala dvoje čeških diplomata zbog vojne špijunaže.
Ovaj skandal bi, kako je napomenula agencija Frans pres, mogao da unese dodatnu napetost u odnose dvaju zemalja.
Dvoje diplomata su "koristili svoj diplomatski status kao masku za špijunske aktivnosti, prikupljanje informacija vojno-tehničke i vojno-političke prirode", navedeno je u saopštenju ukrajinske službe bezbjednosti.
Ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je prethodno da je pozvalo otpravnika poslova češke ambasade i uručilo mu protestnu notu.
Šef vojnog odjeljenja češke ambasade, pukovnik Zdenek Kubicek, i vojni ataše, major Petra Novotna, proglašeni su nepoželjnima u Ukrajini.
Kubicek i Novotna dobijali su, u zamjenu za novac, informacije od dvoje ukrajinskih doušnika, od kojih je jedan zaposlen u fabrici aviona, a drugi - ženska osoba - u ministarstvu odbrane, izjavila je predstavnica za štampu ukrajinske službe bezbjednosti Marina Ostapenko.
Prvi doušnik je uhapšen pod optužbom da je prikupljao i odavao povjerljive državne informacije, dok je druga osoba, koja je u martu zatražila politički azil u Češkoj, privedena prilikom pokušaja da napusti zemlju i optužena za izdaju, ali nije zadržana u pritvoru pošto je majka dvoje maloletne djece, rekla je Ostapenko.
Češka ambasada u Kijevu nije željela da komentariše slučaj.
Ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je u saopštenju nadu da incident neće ugroziti odnose dvaju zemalja.
Prag je prethodno već izazvao nezadovoljstvo Kijeva kada je odobrio azil bivšem ukrajinskom ministru ekonomije Bogdanu Danilišinu, koji je pod istragom zbog optužbi za zloupotrebu vlasti.
(Tanjug)