Ruska diplomatija ocenila je danas da je prenamena Aja Sofije u Istanbulu iz muzeja u džamiju "unutrašnje pitanje" te zemlje.
"Smatramo da je to unutrašnje pitanje Turske. Ni mi, niti bio ko, ne treba u to da se meša", rekao je pomoćnik šefa diplomatije Sergej Verhinin, prenosi agencija Ria Novosti.
Prema njegovim rečima, Rusija ipak ističe važnost te lokacije sa stanovišta svetske kulture i baštine, prenosi Beta.
Državno veće - najviši upravni sud Turske presudilo je nedavno u korist grupe koja je tražila da se poništi odluka Saveta ministara iz 1934. godine kojom je Aja Sofija pretvorena u muzej, jer sumnjaju u autentičnost potpisa osnivača savremene Turske, Mustafe Kemala Ataturka na tom dokumentu.
Crkva Svete Sofije je sagrađena 537, a u džamiju je pretvorena 1453. za vreme Otomanskog carstva. Potom je 1935. pretvorena u muzej. Aja Sofija se nalazi na spisku svetske kulturne baštine organizacije UN za obrazovanje, kulturu i nauku (UNESCO).
Reakcije na odluku su različite.
Zvanična Atina je istakla da će Grčka učiniti sve što je u njenoj moći" da turske vlasti snose posledice zbog odluke da Aja Sofiju, spomenik pod zaštitom Uneska, ponovo pretvore u islamsku bogomolju. Patrijarh srpski Irinej apelovao je danas na Tursku da odustane od odluke da Aja Sofiju pretvori u džamiju.