Naoružane osobe digle su u vazduh naftovod do luke Es Sider, javlja Rojters. Nakon te vesti skočile su cene sirove nafte u svetu.
Sirova nafta je tokom dana dostigla najvišu cenu od sredine 2015. godine, čemu je, pored vesti o eksploziji u Libiji, doprinelo i dobrovoljno smanjenje proizvodnje zemalja OPEC-a.
Nafta tipa "brent", koja je međunarodni etalon za cenu sirove nafte, skočila je u Njujorku za 1,79 dolara, na 66,83 dolara po barelu.
Crude prices touched the highest level in three weeks amid reports of an oil pipeline explosion in Libya.https://t.co/OR5c4gZtVepic.twitter.com/R5k55kirvh
— BloombergQuint (@BloombergQuint) December 26, 2017
Libijska državna naftna kompanija NOC saopštila je da je, zbog eksplozije, dotok nafte smanjen za 70.000 do 100.000 barela dnevno. U saopštenju piše da se ne zna uzrok eksplozije.
Vojni izvori, međutim, kažu da su napadači u dvoje kola stigli na lokaciju pored mesta Marada, oko 150 kilometara južno od Es Sidera, i postavili eksploziv na naftovod.
Borci Islamske države su prisutni u toj oblasti od kako su ih vladine snage isterale iz njihovog uporišta u Sirtu, pre godinu dana, navodi Rojters.
Slike velikog stuba dima kruže društvenim medijima. Šteta se još procenjuje, navode u kompaniji NOC.
The pipeline belongs to al-Waha company, a source in #Libya's National Army said. The source also blamed the explosion on the militants from the Benghazi Defense Brigades https://t.co/E0dXgNqolppic.twitter.com/RgEUEAHwyy
— Sputnik (@SputnikInt) December 26, 2017
Za održavanje naftovoda zadužena je kompanija Vaha (Waha), ogranak NOC-a, u kojoj kapital imaju i Heš Corp, Marathon Oil Corp i Conoco Phillips.
Vaha ispumpava 260.000 barela dnevno.
Libijski zvaničnici navode da je proizvodnja nafte u toj zemlji oko milion barela dnevno, ali tačne brojke nisu raspoložive, zbog unutrašnjih sukoba u Libiji.