VAŠINGTON, 4. 2. - Američki Internet pretraživač "Jahu" (Yahoo) mogao bi da uzme u razmatranje sklapanje strateškog saveza sa domaćim konkurentom "Guglom" (Google) kako bi izbjegao ponudu američkog softverskog giganta "Majkrosofta" (Microsoft) za preuzimanje.
"Majkrosoft" je u petak objavio ponudu za kupovinu "Jahua" za 44,6 milijardi dolara (30 milijardi evra) u gotovini i akcijama, što "Jahu" smatra malim iznosom.
Partnerstvo s "Guglom" bi, medjutim, omogućilo kompaniji "Jahu" da koristi "Guglove" usluge za Internet pretraživanje.
Prema podacima američke kompanije "komSkor" (comScore), koja se bavi istraživanjem Internet tržišta, "Gugl" drži 77 odsto tržišta Internet pretraživanja, "Jahu" 16 odsto, a "Majkrosoft" 3,7 odsto.
"Jahu" je objavio i otpuštanje 1.000 zaposlenih (oko osam odsto radne snage), kako bi poboljšao poslovanje, prenijela je agencija Rojters.(Tanjug)