Moral u CIA opada zbog rasprava novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trampa sa američkim obavještajnim službama, a neki obavještajni agenti već su potpisali svoje ostavke, prenosi Rojters.
Prema riječima visokog zvaničnika jedne obavještajne agencije, raste broj agenata starijih od 50 godina sa najmanje 20 godina iskustva, kao i sa najmanje pet godina iskustva u inostranstvu, koji su već potpisali ostavke, ali nisu naveli datum.
"Ovdje vlada velika anksioznost zbog Trampovog očiglednog omaložavanja našeg posla i opasnosti s kojima se suočavamo", rekao je jedan agent druge obavještajne službe.
Kako su naveli sadašnji i bivši zvaničnici američke vlade, uobičajeno je da ljudi napadaju CIA, ali nije uobičajeno da to radi predsjednik.
"Mislim da je to recept za katastrofu", rekao je Danijel Bendžamin koji je bio u odjeljenju za borbu protiv terorizma u Bijeloj kući i Stejt departmentu u vrijeme vladavine demokrata.
Tramp je danas optužio političke protivnike - i demokrate i republikance, da su zajedno sastavili neprovjerene tvrdnje koje ga povezuju sa Rusijom i kazao da su taj dokument najvjerovatnije sastavile obavještajne službe, prenosi Rojters.
On je na svom Twitter profilu napisao da su podatke sastavili "ljigavi" politički operativci i iz redova demokrata i iz redova republikanaca, kao i propali špijun, a da je Rusija demantovala da postoji bilo kakav takav dokument.
Totally made up facts by sleazebag political operatives, both Democrats and Republicans - FAKE NEWS! Russia says nothing exists. Probably...
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 13, 2017
"Njih su najvjerovatnije sastavile obavještajne agencije, iako su znale da nemaju dokaze i da ih nikada neće imati", napisao je Tramp na Twitteru i dodao da će njegovo osoblje u roku od 90 dana objaviti pun izvještaj o hakovanju.
Šef Nacionalne obavještajne službe Džejms Kleper izjavio je u srijedu da meterijal koji su o Trampu objavili mediji nisu potekle od obavještajnih agencija, kao i da one nisu otkrile od koga potiču te informacije.