U Argentini je počelo suđenje bivšem pomorskom kapetanu Alfredu Astisu, poznatijem kao Plavi anđeo smrti.
Astis je zajedno sa još 18 lica optužen za otmicu i mučenje zatvorenika tokom vojne uprave u zemlji krajem 70-tih godina prošlog vijeka.
Astis i drugi optuženi terete se da su mučili i ubijali zatvorenike u zatvoru u Pomorskoj tehničkoj školi u Buenos Airesu tokom takozvanog Prljavog rata, javlja Bi-Bi-Si.
On se tereti za umiješanost u otmice desetina ljudi, uključujući dvije francuske opatice.
Između 10.000 i 30.000 ljudi nestalo je u periodu vojne diktature od 1976. do 1983. godine.
Smatra se da je Astis imao glavnu ulogu u otmici i nestanku opatica Alis Domon i Leoni Duke, novinara Rodolfa Volša i nekoliko članova grupe za ljudska prava "Majke Trga Majo".
Vjeruje se da je pomogao snagama bezbjednosti tako što se ubacio na sastanke ove organizacije u jednoj crkvi u Buenos Airesu.
Predstavljajući se kao Gustavo Ninjo, Astis se ubacio u organizaciju izražavajući proteste zbog egzekucija u zemlji, identifikovao članove a nakon toga organizovao otmice tih ljudi.
Iako se preživjeli rekli da je Astis bio šarmantan čovjek koji je rijetko mučio ili ubijao otete, već ih je samo prebacivao drugim da to čine, on je bio poznat u vojsci zbog svojih efikasnih tehnika ispitivanja i 1979. godine poslat je u argentinsku ambasadu u Južnoafričku Republiku da održi niz predavanja o tehnikama mučenja tamošnjoj policiji.
Tokom svog boravka u Južnoafričkoj Republici učestvovao je u diskusijama i razmjeni ideja u vezi sa metodama mučenja.
Opatica Leoni Duke bačena je iz aviona tokom jednog od mnogih "letova smrti" što je bio način na koji se vojska rješavala zatvorenika.
Njeno tijelo isplivalo je obalu i ona je sahranjena u neoznačenom grobu, a zvanično je identifikovana 2005. godine. Posmrtni ostaci opatice Alis Domon nikad nisu pronađeni.
Svjedoci koji su preživjeli ovaj centar za mučenje rekli su da su francuske opatice prebijane, potapane u vodu i da su im stavljali elektrode u usta, genitalije i na grudi.
Sudovi u Argentini identifikovali su 250 pripadnika mornarice koji su u to vrijeme radili u Pomorskoj tehničkoj školi i do sada je protiv 70 podignuta optužnica.
(Srna)