Kohaila, koji je 15 godina živio u Torinu gdje je i bio imam, ranije je odbacio je sve navode italijanskih vlasti da je u svojim javnim istupanjima širio netrpeljivost prema Zapadu. On je naveo da su njegove izjave, koje su korišćene u sudskom postupku, istrgnute iz konteksta.
Snimci načinjeni skrivenom kamerom u džamiji u Torinu pokazali su, medjutim, da je Kohaila djelio pamflete u kojima se zagovara džihad i propagira djelovanje Al Kaide.
"Ne mogu da imam kontrolu nad svim što se dijeli u džamiji. Čim sam pronašao sumnjive pamflete, naredio sam da se oni bace", rekao je italijanskim novinarima Kohaila.
Italijansko tužilaštvo je zbog toga pokrenulo istragu, ali, kako navode italijanski mediji, tokom istrage nije eksplicitno utvrdjeno da postoji direktna veza izmedju imama Kohaila i pamfleta.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Italije medjutim, saopštilo je da je odluka o protjerivanju u Maroko, matičnu državu imama Kohaila, donijeta nakon istrage koja je pokazala da u njegovom djelovanju ima "opasnih elemenata", kao i da je on bio blizak ekstremistima koji zagovaraju džihad.
(Beta)