VASINGTON, 24. 12. - Najmanje devet osoba je poginulo a više desetina je povrijedjeno u saobraćajnim nesrećama izazvanim mećavama i jakim vjetrovima koji su zahvatili centralne djelove SAD, javili su američki mediji.
Zbog nevremena su otkazani mnogi letovi, a vlasti su zatvorile djelove glavnih autoputeva u centralnom dijelu zemlje. Najkritičnije je u oblasti Velikih jezera.
Meteorološke službe su upozorile da je zbog mećava, jakih vjuetrova i leda opasno ili nemoguće putovati. Upozorenje se odnosi na savezne države Ilinois, Ajova, Misuri, Viskonsin, Mičigen i Minesota.
Meteorolozi su najavili da će tokom noći na sjeveru Mičigena u pograničnom dijelu sa Kanadom pasti do 17 centimetara snijega.
Nevrijeme je počelo u subotu i izazvalo prekid snabdevanja električnom energijom za 11.000 ljudi u Viskonsinu, u Mičigenu 92.000, dok 46.000 meštana države Ilinois takodje nema struje.
Nevrijeme je uticalo na vazdušni saobraćaj, u jednom od najprometnijih perioda u godini zbog predstojećeg Božića.
Na medjunarodnom aeorodromu u Čikagu letovi kasne po sat vremena u prosjeku, a oko 150 letova je otkazano.
(Tanjug)