Primanja rukovodilaca 50 najvećih evropskih koncerna i banaka opala su za 18 odsto, u Njemačkoj čak za 25 procenata.
Šef njemačkog automobilskog koncerna Porše, Vendelin Videking, zaradio je prošle godine 77,4 miliona evra, više nego bilo koji drugi menadžer u Evropi.
Prema istraživanju "Menadžer magazina", na drugom mjestu, sa višestruko manjim primanjem od 13,6 miliona evra je direktor farmaceutskog koncerna Novartis, Danijel Vasela, a na trećem šef najveće španske banke, Banko Santander, Alfredo Abad koji je prošle godine zaradio 12,7 miliona evra.
Prošla godina nije bila povoljna za evropske vodeće menadžere. Primanja rukovodilaca 50 najvećih evropskih koncerna i banaka opala su za 18 odsto, u Njemačkoj čak za 25 procenata.
U prosjeku su evropski vodeći biznismeni prošle godine primili po 5,7 miliona evra, dok je 2007. prosek bio 6,9 miliona.
Šefovima 50 vodećih evropskih koncerna je prošle godine isplaćeno 913 miliona evra, a 2007. godine 1,2 milijardu.
Cilj studije koju je za "Menadžer magazin" uradio Humbolt-Univerzitet u Berlinu jeste da se ustanovi u kakvom su odnosu plate menadžera sa njhovim poslovnim dostignućima.
Najbolji su tu bili, u evropskoj konkurencijui, prošlogodišnji šef Unilevera Patrik Seko, a u Njemačkoj Norbert Štajner, šef grupe K & S, koncerna koji se bavi proizvodnjom i prodajom kalijuma, soli i magnezijuma.
Plata je u najvećem neskladu sa skromnim poslovnim uspehom bila u slučaju šefa Simensa Petera Lešera i sada već bivšeg šefa trgovačko-turističkog koncerna Arkandor Tomasa Midelhofa.
(Beta)