Planira se formiranje automatskog poligona ili baze na Mjesecu, a sastav baze odrediće se kasnije
Amerikanci planiraju još jedno iskrcavanje na Mjesec, a u veoma obimnom ruskom planu je izgradnja cijelog grada, koji će zbog bezbjednosti ljudi, najprije biti naseljen robotima i automatskim letilicama, pišu "Večernje novosti".
Prema riječima direktora Centra planetarnih istraživanja Aleksandra Lukjančikova, planira se formiranje automatskog poligona ili baze na Mjesecu, a sastav baze odrediće se kasnije. Prije nego što se formira baza na Mjesecu trebalo bi testirati veliki broj pripremljenih programa koji se sastoje iz više etapa.
"Prva etapa obuhvata lansiranje vještačkog satelita na Mjesec radi istraživanja prostora oko Mjeseca, kao i površine Mjeseca pomoću sonde. Zatim slijedi prizemljenje manjeg robota, lunohoda, a kasnije naučnici pristupaju konstruisanju i lansiranju kosmičkog kompleksa za dostavku na Mjesec gabaritnih tereta", kaže Lukjančikov.
Američki kosmički brod "Apolo 11" sa posadom spustio se na mjesec 20. jula 1969. godine.
Kako je istakao ruski stručnjak, da Sovjetski Savez nije sedamdesetih godina zatvorio Mjesečev program, našao bi se na Mjesecu. No, iako je "lunohod" napravljen prije više od 30 godina, neka konstruktorska rešenja moći će da se koriste i u budućim misijama.
Iako je program zatvoren, po dostignutom na naučnom nivou SSSR je ostala neosporni lider.
Sovjetski naučnici su izveli desetine naučnih otkrića, od kojih su neka pravi proboj u tehnici.
Sovjetska automatska međuplanetarna stanica je stigla prva u svijetu do površine Mejseca 13. septembra 1959. godine, a već sedmog oktobra dobijeni su snimci.
Kako ističe naučnik, prvo "meko" prizemljenje na Mjesec izvedeno je 1966. zaslugom sovjetskih naučnika.
Sovjetski aparat napravio je snimak panorame njegove površine.
Krajem septembra 1970. godine na Zemlju je dostavljen prvi uzorak tla, a 17. novembra Zemljinim prirodnim satelitom prošetao se prvi sovjetski "lunohod".
Ruski stručnjak je podvukao da savremeni ruski program leta na Mjesec nema cilj da stigne ili prestigne SAD.
Za razliku od doba Hladnog rata, sadašnji program ne prate politički nego čisto naučni motivi.
(MONDO)