Baltičke zemlje, tradicionalno negativno nastrojene prema Rusiji, su ocijenile da je akcija Moskve bila "neprihvatljiva i nesrazmjerna"
Ministri Evropske unije su pred početak današnjeg sastanka Savjeta ministara EU u Briselu izrazili nadu da će uspjeti da usaglase zajednički stav oko situacije u Gruziji, ali njihove izjave govore o tome da su članice EU podijeljene oko daljih koraka.
Predsjedavajući Savjeta ministara EU, francuski šef diplomatije Bernar Kušner, te predsjedavajući OEBS-a, finski ministar Aleksander Stub, založili su se za prisustvo EU na terenu u Gruziji.
"Posmatrači EU na terenu - to je dobra ideja", izjavio je Kušner prije početka sastanka, i ocijenio da bi za Moskvu prisustvu Unije na terenu moglo da bude prihvatljivo.
S svoje strane, Stub je istakao da bi trebalo početi razgovore o mirovnim snagama na terenu.
"EU bi trebalo da igra centralnu ulogu u tome", rekao je finski ministar.
Kušner i Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbijednost Havijer Solana su ocijenili da je dogovor o prekidu vatre "napredak", i da se "stvari kreću u dobrom pravcu".
Međutim, glavne razlike između članica EU su se pokazale po pitanju reagovanja prema Rusiji.
Baltičke zemlje, tradicionalno negativno nastrojene prema Rusiji, su ocijenile da je akcija Moskve bila "neprihvatljiva i nesrazmjerna".
”Moraju da postoje posljedice agresije", rekao je Petras Vaitiekunas, litvanski ministar spoljnih poslova.
Britanski šef diplomatije je istakao da će biti "političkih posljedica za Rusiju", i kao jednu od njih naveo da su sve članice G8 sem Rusije "usaglasile svoje stavove".
S druge strane, kiparski šef diplomatije Markos Kiprijanu je izjavio da "EU, ukoliko želi da posreduje u sukobu, mora da ostane objektivna i nepristrasna".
On je pozvao svoje kolege na "obazrivost" i istakao da ne očekuje da će danas doći do bilo kakvih odluka o sankcijama EU prema Moskvi.
(Tanjug)