Centralna banka Zimbavea pustila je u petak u opticaj nove novčanice - sa 10 nula manje nego na dosadašnjima...
Centralna banka Zimbavea pustila je u petak u opticaj nove novčanice - sa 10 nula manje nego na dosadašnjima - u naporu da umanji teret inflacije, koja je u toj zemlji dostigla stopu od 2,2 miliona odsto, najveću na svijetu.
Za mnoge Zimbabveance to je, međutim, kako prenosi Rojters, samo znak da je vlada predsjednika Roberta Mugabea izgubila bitku i da se ekonomska kriza u zemlji i dalje pogoršava.
Najveći apoen u Zimbabveu od 10 milijardi zimbabveanskih dolara od sada će nositi oznaku jednog dolara.
"Biće nam samo lakše da nosimo i brojimo novac, ali neke druge koristi ne vidim, naši problemi neće ovim nestati", izjavio je Lamek Čamunorva, jedan od stanovnioka Hararea koje je intervjuisala britanska agencija.
"Samo se pretvaramo da stvari postaju normalne, dok su one daleko od toga", dodao je on.
Nove novčanice - od 1 do 500 zimbabveanskih dolara - koristiće se do kraja godine paralelno sa starim, sa gomilama nula.
Zimbabveanska ekomomska kriza - koju karakterišu hronične nestašice hrane i goriva i ogromna nezaposlenost - natjerala je predsjednika Mugabea da pregovara sa opozicionim Pokretom za demokratske promjene o vladi nacionalnog jedinstva.
Kritičari optužuju Mugabea da je uništio jednu od afričkih privreda sa najsvjetlijom budućnošću kontroverznim potezima, uključujući oduzimanje zemlje bijelim zemljoposjednicima i njenu podjelu crnim bezemljašima.
Analitičari smatraju da smanjenje broja nula na novčanicama neće imati uticaja na ekonomiju, koja je opala za gotovo dvije trećine u poslednjoj deceniji.
(Tanjug)