Revolucionarni sud osudio je jednog Iranca na smrt zbog špijuniranja u korist Izraela, izvijestili su u ponedjeljak mediji.
Revolucionarni sud osudio je jednog Iranca na smrt zbog špijuniranja u korist Izraela, izvijestili su u ponedjeljak mediji.
"Ali Aštari, optužen da je špijunirao za cionističku državu i radio za (izraelsku) obavještajnu službu Mosad, osuđen je na smrt", izvijestila je agencija ISNA.
Presudu treba da potvrdi iranski Vrhovni sud, a Aštari (43) ima pravo i na žalbu, prenio je DPA.
Prema iranskim medijima, Aštari je na suđenju priznao krivicu.
Presuda je izrečena u trenutku kada vlada napetost između Irana i Izraela zbog spekulacija o mogućem izraelskom napadu na nuklearna postrojenja Islamske republike.
Špijuniranje se u Iranu obično kažnjava smrću ili višegodišnjim strogim zatvorom.
Ubica Amerikanke osuđen na 40 godina zatvora
Sa druge strane svijeta, čini se da je ubica američke državljanke na Filipinima za dlaku bolje prošao od Iranca.
Filipinac osuđen je istog dana na više od 40 godina zatvora, pošto je proglašen krivim za ubistvo volonterke američkog Mirovnog korpusa u severnoj filipinskoj provinciji.
Lokalni sud proglasio je drvosječu Huana Donalda Duntugana (26) krivim za ubistvo Džulije Kembel (40) 8. aprila 2007, tokom njenog odmora u mjestu Banaue u provinciji Ifugao.
Sud je, takođe, naložio Duntuganu da naslednicima žrtve plati 881.600 dolara, prenio je DPA.
Sudija Ester Pizoko-Flor rekla je da su na izricanje ovako stroge kazne uticali najviše podmukli način
na koji je ubistvo izvršeno i činjenica da je ubica iskoristio fizičku nadmoć.
Ona je odbacila Duntaganove tvrdnje da je zločin koji je izvršio bio rezultat "trenutnog bijesa" i da je od Kembelove pomislio da je osoba s kojom je u svađi, a koja takodje živi u ovoj oblasti.
Policija je tragala za Kembelovom deset dana, njeno tijelo kasnije je pronađeno u plitkom grobu, a autopsijom je utvrđeno da je ubijena udarcima u glavu.
Kempbelova je bila jedan od 137 volontera Mirovnog korpusa na Filipinima, gdje je od 2005. predavala na koledžu u gradu Legazpi.
(Tanjug)