U razgovoru koji je trajao oko 40 minuta, učestvovali su francuski predsjednik Emanuel Makron, britanski premijer Kir Starmer i njemački kancelar Fridrih Merc
Francuski predsjednik Emanuel Makron razgovarao je telefonom sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom i drugim evropskim liderima ''kako bi pokušali da postignu napredak'' u vezi sa Ukrajinom.
Kako se navodi u saopštenju Jelisejske palate, u razgovoru koji je trajao oko 40 minuta, učestvovali su i britanski premijer Kir Starmer i njemački kancelar Fridrih Merc, prenosi Rojters.
Jelisejska palata je saopštila da su lideri takozvane grupe "Koalicije voljnih", zemalja koje podržavaju Ukrajinu, najavili da će sjutra održati novi sastanak putem video poziva, kome će prisustvovati i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
Odvojeno, Makron i Starmer će se pridružiti Mercu na daljim razgovorima sljedećeg ponedjeljka u Berlinu, rekla su dvojica diplomata Evropske unije za Rojters, koji su govorili pod uslovom anonimnosti.
U saopštenju britanske vlade navodi se da su trojica evropskih lidera pozdravili napore da se postigne pravedan i trajan mir u Ukrajini.
"Lideri su razmatrali najnovije vijesti o tekućim mirovnim pregovorima koje vode Sjedinjene Američke Države. Intenzivan rad na mirovnom planu nastavlja se i nastaviće se u narednim danima", navodi se u saopštenju.
Pored toga, lideri su se složili da je riječ o ''kritičnom trenutku za Ukrajinu, njen narod i za zajedničku bezbjednost širom evroatlantskog regiona''.
U odvojenim saopštenjima zemalja E3 navodi se da su lideri Francuske, Britanije i Njemačke su pohvalili napore Trampove administracije u posredovanju da se postigne snažan i trajan mir u Ukrajini, skoro četiri godine od početka rata sa Rusijom.
Lideri su se složili da je ovo kritičan trenutak za Ukrajinu, za njen narod i za zajedničku bezbjednost evroatlantskog regiona, navodi se u britanskom saopštenju.