Razgovore vode iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči i specijalni izaslanik SAD za Bliski istok Stiv Vitkof.

SAD i Iran su u subotu u Rimu započeli indirektne pregovore o iranskom nuklearnom programu, nedelju dana nakon prve runde pregovora koje su dvije zemlje, neprijatelji od Islamske revolucije 1979. godine, ocijenile kao "konstruktivne".
Razgovore vode iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči i specijalni izaslanik SAD za Bliski istok Stiv Vitkof, a odvijaju se u rezidenciji omanskog ambasadora. Omanski ministar spoljnih poslova posreduje u pregovorima.
To je drugi sastanak na ovom nivou od kada su se SAD 2018. godine povukle iz međunarodnog sporazuma o iranskoj nuklearnoj energiji, koji je predviđao praćenje iranskih aktivnosti u toj oblasti u zamjenu za ukidanje sankcija.
Dvije delegacije u odvojenim prostorijama
Dvije delegacije su u dvije odvojene prostorije, između kojih omanski ministar prenosi poruke. Od povratka u Bijelu kuću u januaru, Donald Tramp vodi politiku "maksimalnog pritiska" na Iran.
Dvije zemlje nemaju diplomatske odnose od 1980. godine, od iranske talačke krize, odnosno opsade američke ambasade u Teheranu između 4. novembra 1979. i 20. januara 1981. i uzimanja osoblja za taoce.
Tadašnja administracija Džimija Kartera prekinula je diplomatske odnose sa Iranom i uvela ekonomske sankcije 7. aprila 1980. Tramp je u petak ponovio da jednostavno želi da spriječi Iran da dobije nuklearno oružje.
"Ne mogu imati nuklearno oružje"
"Želim da Iran bude veliki, da bude sjajan i da bude prosperitetan. Ali oni ne mogu imati nuklearno oružje", rekao je Tramp. U martu je pozvao Teheran na sklapanje novog sporazuma, preteći bombardovanjem ako se diplomatija pokaže neuspješnom.
On, međutim, vjeruje da "Iran želi da pregovara". "Svjesni smo da put do sporazuma neće biti lak", napisao je u subotu na X Esmail Bagai, portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova .
Zapadne zemlje i Izrael smatraju da Iran nastoji da razvije nuklearno oružje, dok Teheran tvrdi da obogaćuje uranijum isključivo u civilne svrhe, posebno za proizvodnju energije.