Američki predsjednik Donald Tramp uvođenjem carina skoro cijelom svijetu započeo je trgovinski rat, ali ipak nisu sve država pogođene njegovim novim mjerama.

Dok je američka administracija uvela carine svojim saveznicima i rivalima, uključujući Evropu, Indiju, Japan i Kinu, neke od najteže sankcionisanih zemalja, Rusija, Bjelorusija, Kuba i Sjeverna Koreja izbjegle su dodatne kaznene mjere.
Usred globalnog trgovinskog rata, Tramp je nametnuo tarife od deset odsto na većinu uvezene robe u SAD. Kina, koja je najveći snabdijevač robe za američko tržište, sada se suočava sa carinama od 54 odsto na sve svoje izvoze u SAD, prenosi Rojters.
"Suočeni sa neumoljivim ekonomskim ratom, Sjedinjene Države više ne mogu nastaviti politiku jednostranog ekonomskog predavanja", izjavio je američki predsjednik Donald Tramp predstavljajući tarife.
Bijela kuća je objavila listu komentara ljudi koji podržavaju ove mjere, tvrdeći da će američki radnici konačno imati koristi nakon godina, kako kažu, zloupotreba od strane trgovinskih partnera poput Kine.
Tramp je takođe rekao da će uvesti osnovnu tarifu od deset procenata na sve uvoze u SAD, dok će određene zemlje biti pogođene znatno višim carinama.
Četiri zemlje najbolje prošle
Međutim, Rusija, Kuba i Sjeverna Koreja nisu se našle na spisku država koje su dobile dodatne recipročne tarife, prema zvaničnim podacima Bijele kuće.
Američke obavještajne agencije su u svom godišnjem izvještaju o prijetnjama navele Kinu, Rusiju, Iran i Sjevernu Koreju kao najveće bezbjednosne rizike za SAD, a Tramp je ranije prijetio Moskvi novim trgovinskim mjerama.
Zašto nema carina za Rusiju?
Na pitanje zašto Rusija nije na listi, američki ministar finansija Skot Besent izjavio je za Fox News da SAD nemaju značajnu trgovinu sa Rusijom i Belorusijom, kao i da su te zemlje već pod sankcijama.
Prema američkim podacima, trgovina robom između Rusije i SAD iznosila je 3,5 milijardi dolara prošle godine, dok je 2021. godine, prije rata u Ukrajini, bila 36 milijardi dolara.
Rusija, protiv koje je uvedeno 28.595 zapadnih sankcija, od početka rata nije objavljivala podatke o trgovini. Podaci Kancelarije američkog trgovinskog predstavnika pokazuju da su američki uvozi robe iz Rusije u 2024. godini pali na tri milijarde dolara, što je pad od 34,2 odsto u odnosu na 2023. godinu.
Za Rusiju, najveći rizik nisu direktne tarife već potencijalno usporavanje globalne potražnje zbog šireg trgovinskog rata, što bi moglo oboriti cijenu nafte.
Ruska centralna banka upozorila je ranije ove godine da SAD i OPEC imaju kapacitet da preplave tržište nafte, što bi moglo izazvati ponavljanje dugotrajnog pada cijena iz osamdesetih godina, koji je doprineo raspadu Sovjetskog Saveza.
(Bizportal/Mondo)