Postoji mogućnost pokretanja nove velike kopnene operacije u najjužnijem gradu u Pojasu Gaze.

Izraelska vojska izdala je danas opsežne naredbe za evakuaciju koje pokrivaju veći dio Rafe, što ukazuje na mogućnost pokretanja nove velike kopnene operacije u najjužnijem gradu u pojasu Gaze.
Izrael je ranije ovog mjeseca prekršio primirje sa militantnom grupom Hamas i nastavio vazdušne i kopnene napade. Početkom marta prekinuo je snabdijevanje hranom, gorivom, ljekovima i humanitarnom pomoći za oko 2 miliona Palestinaca u Gazi kako bi izvršila pritisak na Hamas da prihvati promjene sporazuma o prekidu vatre.
Naredbe za evakuaciju obuhvatile su skoro cio grad i okolna mjesta. Vojska je naredila Palestincima da se presele u Muvasi, oblast sa improvizovanim šatorskim kampovima duž obale. Naređenja su izdata tokom Ramazanskog bajrama, muslimanskog praznika kojim se završava mjesec posta, Ramazan.
Izrael je pokrenuo veliku operaciju u Rafi, na granici sa Egiptom, prošlog maja, ostavljajući velike djelove grada u ruševinama. Vojska je tada zauzela strateški koridor duž granice i prelaz Rafa sa Egiptom, jedini izlaz iz Gaze koji nije pod kontrolom Izraela.
Krijumčarenje oružja i potreba da se to spriječi
Prema sporazumu o prekidu vatre potpisanom u januaru pod pritiskom SAD, Izrael je trebalo da se povuče iz koridora, ali je kasnije to odbio, navodeći potrebu da spriječi šverc oružja.
Izrael je obećao da će intenzivirati vojne operacije dok Hamas ne oslobodi preostalih 59 talaca koje drži - od kojih se vjeruje da su 24 još uvek živi. Takođe zahtijeva da Hamas položi oružje i napusti teritoriju, što nisu bili uslovi uključeni u sporazum o prekidu vatre i koje je Hamas odbacio.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je juče da će Izrael preuzeti odgovornost za bezbjednost u Gazi nakon rata i primijeniti predlog američkog predsjednika Donalda Trampa da se stanovništvo Gaze preseli u druge zemlje, opisavši to kao "dobrovoljnu emigraciju".
Palestinci su jednoglasno odbacili taj plan, smatrajući ga prinudnim protjerivanjem iz njihove domovine, a stručnjaci za ljudska prava upozoravaju da bi to vjerovatno predstavljalo kršenje međunarodnog prava.
Hamas insistira na sprovođenju potpisanog sporazuma koji predviđa oslobađanje preostalih talaca u zamjenu za trajni prekid vatre i povlačenje Izraela. Pregovori o ovim uslovima trebalo je da počnu u februaru, ali su vođeni samo preliminarni razgovori.