Njemački, francuski, italijanski i drugi proizvođači sada hitaju u zagrljaj kineskim proizvođačima.
Visoke carine na uvoz kineskih električnih vozila koje je uvela Evropska unija imaju za svrhu da njene proizvođače zaštite od tržišne utakmice koju bi sigurno izgubili od kvalitetnih i znatno jeftinijih kineskih takmaca, kao i da im daju vremena da sami razviju konkuretnu tehnologiju i proizvodne procese. Međutim, evropski proizvođači, umjesto da se oslone na svoje snage, hrle u naručje kineskim kompanijama.
Evropska unija je prošlog oktobra uvela visoke carine na električne automobile kineskog porekla da bi zaštitila svoju industriju, ali njemački, francuski, italijanski i drugi proizvođači, koji bi trebali da iskoriste štit koje one pružaju kako bi razvili sopstvena vozila na električni pogon, sposobna da se na tržištu po cieni i kvalitetu takmiče sa kineskim, sada hitaju u zagrljaj kineskim proizvođačima.
Za brzi razvoj novih, efikasnih električnih vozila nema boljih kooperanata od Kineza, a brza produkcija novih ekoloških automobila je imperativ i zbog propisa EU i tehnološke tranzicije koja je u toku i, naročito, zbog pada profita koji je zadesio sve veće evropske proizvođače: "Folksvagen", "Mercedes Benc", "BMV", "Reno" i "Stelantis".
Pad profita i "rezanje" troškova
Najozbiljnija situacija je, pišu azijski mediji, u "Stelantisu" i "Renou", gdje je profit opao za čak 70, odnosno, 66 procenata, dok je teško i u "Mercedes Bencu", gdje pad iznosi 31 posto i "Folksvagenu", koji je ostvario 28 procenata profita manje u prošloj u odnosu na pretprošlu godinu.
Otud, ovim kompanijama su, između ostalog, potrebna poboljšanja poput "rezanja" troškova proizvodnje električnih automobila i skraćivanja vremena potrebnog za razvoj novih modela.
Tako je, na primjer, Tomas Šafer, generalni direktor "Folksvagena", saopštio da njegova kompanija planira da redukuje vrijeme potrebno da na tržište izbaci novi model sa prosječno 54 na 36 mjeseci u saradnji sa kineskim proizvođačem "Xpeng", kroz zajedničko konstruisanje djelova i razvoj softvera za automobile.
"Reno" je u januaru ove godine otvorio novi centar za istraživanje i razvoj električnih vozila u Šangaju, gdje sa kineskim partnerom, čije ime nije objavio, namjerava da razvije novu varijantu električnog modela "tvingo" – pristupačan automobil cijene niže od 20.000 eura.
Saradnja sa kineskim inženjerima
Generalni direktor francuske kompanije Luka de Meo je u intervjuu kineskoj državnoj novinskoj agenciji Sinhua izjavio da je saradnja sa kineskim inženjerima omogućila njegovoj kompaniji da drastično skrati vrijeme potrebno za konstruisanje novih modela, sa između 48 i 60 meseci na manje od dve godine, te da će pomenuti model biti ponuđen kupcima već u 2026.
"Stelantis" je u decembru prošle godine odlučio da uloži 4,1 milijardu evra u giga fabriku za proizvodnju baterija za električna vozila u Španiji po tehnologiji kineskog giganta "CATL".
Investirao je 2023. godine 1,5 milijardi evra u mladog kineskog proizvođača automobila "Lipmotor", sa sjedištem u gradu Handžou, radi razvoja novih električnih modela koji bi se prodavali u Evropi i jugoistočnoj Aziji.
Pošto je prošle godine uvećao svoju investiciju i oformio zajedničku kompaniju sa "Lipmotorom", u kojoj ima vlasnički uduo od 51 odsto, "Stelantis" je sada u prilici da u svojim fabrikama u Evropi (najpre u Poljskoj) proizvodi električna vozila koje je projektovao i konstruisao kineski partner.
To Kinezima odgovara, jer time mogu da zaobiđu namete koje je EU uvela protiv fabrika u Kini. Tako, mada će visoke tarife (do 45 odsto) na kineska električna vozila koje je uvela EU, nesumnjivo umanjiti njihovu privlačnost za kupce na Starom kontinentu i tako omesti njihovu prodaju.
Izvesno je da će kineski proizvođači električnih automobila, kao i kompanije koje se specijalizuju za pravljenje električnih baterija za vozila, zahvaljujući svom ljudskom potencijalu i sveobuhvatnom znanju i iskustvu, naći načina da zarade u EU.
(RTS/Mondo)