Trampove carine su stupile na snagu i niko nije pošteđen.

Carine koje je američki predsjednik Donald Tramp uveo na uvoz čelika i aluminijuma stupile su na snagu. Ova mjera podiže jedinstvenu tarifu na čelik i aluminijum koji ulazi u SAD na 25% i eliminiše izuzeća za određene zemlje.
Ovaj potez bi mogao da eskalira tenzije između Sjedinjenih Država i njihovih najvećih trgovinskih partnera. Nekoliko zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo i Australiju, bezuspješno je pokušalo da obezbijedi alokacije. Drugi, uključujući Kanadu i Evropsku uniju, najavili su da će uzvratiti.
Tramp se nada da će tarife povećati proizvodnju čelika i aluminijuma u SAD, ali kritičari kažu da će podići cijene za američke potrošače i ugroziti ekonomski rast.
Amerika je glavni uvoznik aluminijuma i čelika
Američki institut za gvožđe i čelik (AISI), grupa koja predstavlja američke proizvođače čelika, pozdravila je tarife, ističući da će one stvoriti nova radna mjesta i podstaći američku proizvodnju čelika. Predsjednik grupe Kevin Dempsi rekao je da je tim potezom zatvoren sistem izuzeća, isključenja i kvota koji su omogućili stranim proizvođačima da izbjegnu carine.
"AISI pozdravlja predsjednikove akcije za vraćanje integriteta tarifa na čelik i sprovođenje snažnog i ojačanog programa za rešavanje nepoštene trgovinske prakse", rekao je Dempsi.
SAD su glavni uvoznik aluminijuma i čelika, a Kanada, Meksiko i Brazil su među najvećim dobavljačima metala. Tarife znače da će američke kompanije koje žele da unesu metale u zemlju morati da plate porez od 25 odsto na njih.
Ovo će vjerovatno dovesti do većih troškova za širok spektar američkih industrija, uključujući vazduhoplovstvo, proizvodnju automobila i građevinarstvo.
Ako imam veće cijene, prenosim ih svojim kupcima
Majkl DiMarino vodi Linda Tool, kompaniju iz Bruklina sa 17 ljudi koja proizvodi djelove za vazduhoplovnu industriju. Sve što radi uključuje neku vrstu čelika, od čega veliki dio dolazi iz američkih fabrika.
"Ako imam veće cijene, prosleđujem ih svojim kupcima. Oni imaju veće cjiene, prenose to potrošačima", rekao je DiMarino za Bi-Bi-Si, dodajući da podržava poziv na povećanje američke proizvodnje, ali upozorava da predsjednikovi potezi rizikuju odmazdu.
Američki savjet za automobilsku politiku, grupa koja predstavlja automobilske gigante kao što su Ford, Dženeral motors i Stelantis, takođe je izrazila zabrinutost.
"Još uvijek razmatramo i čekamo sve detalje tarifa, ali smo zabrinuti da će konkretno ukidanje izuzeća za Kanadu i Meksiko dodati značajne troškove našim dobavljačima", rekao je Met Blant, predsjednik organizacije.
Slične tarife su uvedene 2018. godine
Neki ekonomisti vjeruju da bi carine mogle da pomognu američkoj industriji čelika i aluminijuma, ali da naškode široj ekonomiji.
"One štite industriju čelika i aluminijuma, ali šteti daljim korisnicima svojih proizvoda čineći ih skupljim", rekao je Bil Reinš, bivši zvaničnik Ministarstva trgovine koji sada radi u Centru za strateške i međunarodne studije.
Inače, Tramp je uveo uvozne carine od 25% na čelik i 10% na aluminijum 2018. tokom svog prvog predsjedničkog mandata, ali je na kraju pregovarao o izuzećima za mnoge zemlje. Nekoliko zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo i Australiju, koje su ranije bile izuzete od plaćanja takvih carina, ponovo su pokušavale da ih izbjegnu.
Međutim, predsjednik Tramp je rekao da neće odobriti istu vrstu isključenja i izuzeća kao u svom prvom mandatu.
(Index/MONDO)