Većina misija na svemirskoj stanici traje šest mjeseci, a neke traju i godinu dana.
NASA je objavila da će njeni astronauti, koji se nalaze na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), morati da sačekaju na povratak kući duže nego što se mislilo. Bič Vilmore i Sani Vilijams lansirani su u junu ove godine na jednonedeljnu misiju.
Njihov boravak produžen je prvo do februara sledeće godine zbog tehničkih problema sa eksperimentalnom letjelicom Starlajner koju je napravio Boing. U međuvremenu je došlo do novog zastoja u pripremi kapsule koja bi trebalo da bude lansirana prema ISS, pa povratak astronauta neće biti moguć prije kraja marta, a možda ni aprila.
NASA navodi da ovo kašnjenje ne predstavlja nikakav rizik za astronaute. "Međunarodna svemirska stanica je nedavno primila dvije letjelice za snabdevanje u novembru i posada ima sve što im je potrebno - hranu, vodu, odjeću i kiseonik. Letjelice za snabdjevanje su dostavile i posebne predmete kako bi posada mogla da obilježi praznike na platformi u orbiti", navodi NASA.
Većina misija na svemirskoj stanici traje šest mjeseci, a neke traju i godinu dana.
"Novo produženje boravka u svemiru za Buča i Sani ne bi trebalo da predstavlja problem. Siguran sam da su razočarani jer će propustiti Božić sa svojom porodicom. Ali ovo su samo dodatna dva mjeseca na već ionako dugoj misiji. Ako njih pitate, sigurno bi vam rekli da je svemirska stanica tamo gdje oni vole da budu", kaže dr. Simeon Barber sa Otvorenog univerziteta.
Nova četvoročlana posada NASA-e za ISS trebalo je da bude lansirana u februaru 2025. Njihov polazak je odložen mjesec dana zbog kašnjenja u pripremi kapsule. Planirano je da ista kapsula vrati Vilmor i Vilijamsa na Zemlju, zajedno sa NASA-inim astronautom Nikom Hejgom i ruskim kosmonautom Aleksandrom Gorbunovom, koji se vraćaju u okviru redovne rotacije na ISS.