Zastrašujuće procjene američkih obavještajaca.
Američki obavještajci procijenili su da bi Rusija mogla ponovo da upotrijebi svoju smrtonosnu novu balističku raketu srednjeg dometa "Orešnik" protiv Ukrajine "narednih dana".
Eksperimentalnu raketu "Orešnik" američki zvaničnici vide više kao pokušaj zastrašivanja, nego kao promjenu igre na bojnom polju u Ukrajini, rekao je američki zvaničnik koji je pod uslovom anonimnosti razgovarao sa agencijom AP.
Zvaničnik je rekao da Rusija ima samo nekoliko raketa i da one nose manju bojevu glavu od drugih raketa koje Rusija redovno lansira na Ukrajinu.
Rusija je prvo ispalila ovo oružje u raketnom napadu na ukrajinski grad Dnjepar 21. novembra. Na snimku napada sa nadzorne kamere vide se ogromne vatrene lopte koje probijaju vazduh i udaraju u zemlju zapanjujućom brzinom.
U roku od nekoliko sati nakon napada na vojni objekat, ruski predsjednik Vladimir Putin govorio je na nacionalnoj televiziji kako bi se pohvalio novom, hipersoničnom raketom. On je upozorio Zapad da bi sledeća upotreba mogla biti protiv ukrajinskih saveznika u NATO-u koji su dozvolili Kijevu da koristi svoje rakete većeg dometa za napad unutar Rusije.
Napad je uslijedio dva dana nakon što je Putin potpisao revidiranu verziju ruske nuklearne doktrine. Doktrina dozvoljava potencijalni nuklearni odgovor Moskve čak i na konvencionalni napad na Rusiju od strane bilo koje nacije koju podržava nuklearna sila.
Taj udar je takođe uslijedio ubrzo nakon što je američki predsjednik Džo Bajden pristao da ublaži ograničenja na ukrajinsku upotrebu američkog oružja većeg dometa za udare dublje na rusku teritoriju.
"Smatramo da imamo pravo da koristimo svoje oružje protiv vojnih objekata zemalja koje dozvoljavaju upotrebu svog oružja protiv naših objekata", rekao je tada Putin.
Pentagon je saopštio da je "Orešnik" bio eksperimentalni tip balističke rakete srednjeg dometa, ili IRBM, zasnovan na ruskoj interkontinentalnoj balističkoj raketi RS-26 Rubež ili ICBM. Napad je bio prvi put da je takvo oružje upotrijebljeno u ratu.
Rakete srednjeg dometa mogu da lete između 500 i 5.500 kilometara. Takvo oružje je zabranjeno sporazumom iz sovjetske ere, koji su Vašington i Moskva napustili 2019.
(Blic/MONDO/Nevena Davidović)