Donald Tramp, bivši američki predsjednik, stigao je u Milvoki gde danas počinje Republikanska nacionalna konvencija, skup na kojem će on i zvanično biti proglašen za stranačkog kandidata za Bijelu kuću.
On je u Viskonsin stigao kako bi zaokružio ovaj dio predizborne kampanje, uprkos tome što je tek nešto više od 24 sata ranije, u subotu uveče bio meta atentata na mitingu u Pensilvaniji.
Tramp je preživio pokušaj ubistva, a u pucnjavi je stradao čovjek u publici i ranjene su dvije osobe, a snajperisti Tajne službe su likvidirali atentatora.
BBC prenosi da je Tramp po sletanju na pistu aerodroma u Milvokiju iz aviona izašao u pratnji svojih savetnika i pritom podigao pesnicu uvis, baš kao što je to učinio neposredno nakon atentata kada mu je metak okrznuo uvo.
Republikanska nacionalna konvencija se održava po unapred pripremljenom planu i deluje da ništa u programu nije mijenjano nakon pokušaja ubistva Trampa.
Bilo je očekivano da napad na bivšeg predsjednika SAD utiče na to da se na konvenciji više pažnje posveti bezbjednosti učesnika, kao i njega samog.
Odri Gibson-Čikino, koordinatorka Republikanske nacionalne konvencije za veze s američkom Tajnom službom, izjavila je sinoć na konferenciji za medije da neće biti promjena u bezbjednosnim planovima vezanim za skup.
Odri Gibson-Čikino, koordinatorka Republikanske nacionalne konvencije za veze s američkom Tajnom službom, izjavila je sinoć na konferenciji za medije da neće biti promjena u bezbjednosnim planovima vezanim za skup.
Očekuje se da će oko 50.000 ljudi učestvovati na ovom četvorodnevnom događaju na kojem će republikanci glasačima otkriti šta nude na novembarskim predsjednićkim izborima.
Tramp bi na konvenciji trebalo da saopšti i ime potpredsjedničkog kandidata, a ta osoba će govor najverovatnije održati u srijedu, dan pre obraćanja republikanskoog predsjedničkog kandidata.
Majkl Vetli, predsjednik Republikanskog nacionalnog komiteta (RNC), rekao je za Foks njuz da vlasti rade zajedno na obezbjeđivanju mesta gde će se održati konvencija u Milvokiju, a gde su zvaničnici stranke već mjesecima obavljali bezbjednosne pripreme.
Predstavnici Tajne službe su saopštili da ne mijenjaju plan obezbeđenja Republikanske nacionalne konvencije zbog pokušaja ubistva Trampa, navodeći da su "potpuno spremni i da imaju sveobuhvatni plan za očuvanje bezbjednosti učesnika konvencije".
Planirao sam da odložim put u Viskonsin na Republikansku nacionalnu konvenciju za dva dana, ali sam ipak odlučio da ne mogu da dozvolim da nas atentator ili potencijalni ubica nateraju da promenimo raspored ili bilo šta drugo. Stoga odlazim za Milvoki po planu - napisao je Tramp na svojoj društevnoj mreži Trut soušal dan uoči početka skupa.
FBI je juče saopštio da je identifikovao 20-godišnjeg Tomasa Metjua Kruksa kao "subjekta umiješanog" u subotnji pokušaj ubistva Trampa.
Tajna služba negira da je Tramp tražio pojačano obezbeđenje
Tajna služba SAD odgovorila je juče na spekulacije u medijima i na društvenim mrežama da su odbii zahtjeve da se Trampu pojača obezbjeđenje.
Netačno je da je član predsjednikovog tima tražio od Ministarstva za unutrašnju bezbjednost da mu se pojača obezbjeđenje. Zapravo, Tajna služba je nedavno obezbijedila dodatne zaštitne resurse, tehnolgiju i kapacitete u vezi s obezbjeđenjem bivšeg predsjednika - poručeno je iz Tajne službe.
Otac dvoje djece ubijen na mitingu, skočio da zaštiti porodicu
Tramp je pogođen u uho tokom pucnjave, napadač je mrtav, a u pucnjavi je ubijena osoba koja je prisustvovala mitingu u mjestu Batler u Pensilvaniji, dok su još dvije teško povređene, saopštili su zvaničnici i dodali da je riječ o punoletnim muškarcima.
Žrtva je identifikovana kao 50-godišnji Kori Komperatore iz Pensilvanije, otac dvoje djece. Guverner Džoš Šapiro rekao je novinarima da je Kori poginuo kada je skočio da zakloni tijelom članove svoje porodice da bi ih zaštitio od metaka.